PATELĖ, AR PATINAS?


    Dažnai gauname šį klausimą. Triušio lytis dažniausiai nėra pagrindinė charakteristika, lemianti jų asmenybę, ar įpročius. Kiekvienas triušis turi savo charakterį. Dėl to, dažnai naudojame žodį DAŽNIAUSIAI. Triušio charakterį dar gali lemti ir tokie veiksniai, kaip: veislė, amžius, gyvenimo sąlygos, veisėjo dėmesys prieš iškeliaujant triušiukui į naujus namučius, naujojo šeimininko elgesys triušiukui augant, genetika, triušių instinktai, ateityje – kastracija ir sterilizacija.

    Patinas – laukiniai triušių patinai daugiau laiko praleidžia ieškodami maisto lauke. Dėl šios priežasties patinai turi silpnesnius teritorinius instinktus saugoti namus nuo nekviestų svečių, taigi kaip naminiai augintiniai, tikėtina, kad jie bus mažiau agresyvūs, kas liečia jų teritoriją, t.y. – jų narvelį. BET patinams tikrai daug dažniau yra būdinga būti platesnio spektro teritoriniais augintiniais, t.y. – jų teritorija yra visas kambarys, butas, ar namas. Tai pavyzdžiui, jei patinas kartais kabinasi jums į koją, tai jis gina savo teritoriją. Arba dar gali pradėti imti žymėti teritoriją – šlapimu (žymėjimas kaip purškimas, bet ne balutės palikimas), išmatomis. Patino šlapimo kvapas yra tikrai aštresnis ir su didesne amoniako koncentracija. Taip pat patinas daug dažniau trina smakrą į įvairius daiktus, lygiai taip pat palikdamas mums nejaučiamą kvapą, kad čia yra jo teritorija. Visi teritorijų žymėjimai dažniausiai baigiasi, kai patinas yra kastruojamas (tai galima daryti nuo 6 mėn amžiaus). Triušių patinų kastracija yra daug trumpesnė, mažiau invazinė ir mažiau pavojinga operacija. Operacija yra pigesnė nei patelių sterilizacija. Kainos diapazonas plius minus 30 – 50 eur.

Argumentai (pliusai bei minusai) apie patiną, kaip augintinį:

+ Patino kastracija kainuoja mažiau nei patelės sterilizacija.

+  Patinai yra mažiau teritoriniai gyvūnai nei patelės.

Daug dažnesnis teritorijos žymėjimas purškiant šlapimą, aitresnis kvapas. (Tai dažniausiai dingsta kastravus patiną).

Gali būti agresyvesnis, kai jaučia pavojų.

Patelės – Triušių patelės dažniau būna pradžioje sunkiau prijaukinamos, todėl gali prireikti daugiau laiko. Kodėl taip yra? Nes laukinėje gamtoje triušių patelės daug daugiau laiko praleidžia urveliuose su jaunikliais. Dėl to, patelės turi daug didesnį instinktą apsaugoti savo erdvę – teritoriją nei patinai, taigi jos gali būti agresyvesnės narvelio atžvilgiu. Tai gali pasireiškti, kai Jūs norite paimti maisto dubenėlį, ar pašluoti narvelio vidų. Patelė gali urgzti, bandyti apdraskyti, įžnybti, ar net įkasti. Supraskite, jai atrodo, kad Jūs kėsinatės į jos erdvę. Jei ignoruosite tai – su laiku agresyvumas didės. Kaip spręsti šią problemą? Kai ruošiatės ką nors daryti narvelyje, pradžioje paglostykite ją, arba tiesiog ranka prilaikykite ir tada imkite dubenėlį. Jei ruošiatės tvarkyti narvelio vidų – pradžioje išimkite ją, tada tvarkykite. Patelės sterilizacija yra brangesnė operacija. Kainos diapazonas plius minus  70 – 100 eur.  Operacija (galima nuo 6 mėn amžiaus) yra sudėtingesnė nei patinų kastracija ir atsigavimas po jos ilgesnis. Nuomonių yra begalė, kad neverta, nereikia, patelės turi susilaukti bent vienos vados, kiek auginau – niekada nieko nenutiko. Pasakysiu griežtai – pats didžiausias absurdas dėl jauniklių, tai yra senas mitas, kuris tik parodo neišprūsimą ir žinių trūkumą. Beje, už gyvūnų dauginimą (o to kitaip nepavadinsi) be leidimo, šiai dienai taikomos baudos. O visa kita – Jūsų atsakomybė. Aš remiuosi veterinarų žiniomis, taigi triušių patelės turi didelę tikimybę susirgti gimdos vėžiu, jei jos nėra sterilizuojamos. Ir ši tikimybė didėja su amžiumi. Triušiai vislūs gyvūnai, taigi patelės pakankamai dažnai rujoja, kas reiškia, kad patelės gimda, pieno liaukos nuolat ruošiasi būsimai motinystei... Ruja gali pasireiškti tuo, kad patelės nuotaikos labai kinta, nuo meilios iki agresyvios.. Arba gali būti netgi neįprastai rami. Labai stipri ruja būna tada, kai patelė ima nešioti šieną (net burna buna pilna šieno), peša pūkus sau nuo pilvo bei krūtinės...Tai yra lizdo ruošimas. Nekankinte gyvūno, jai tikrai yra sunku – sterilizuokite. Dažniau patelės būna labiau užsispyrusios, individualistės, tačiau kai jos Jus pripažįsta (priima į savo šeimą), jos gali būti įtin meilios.. Tokiu atveju, jos labiau linkusios laižyti Jus ir Jūsų drabužius – meilės parodymas. Laukinėje gamtoje, patelės kasa urvus (ruošia vietą jauniklių auginimui), taigi jos dažniau nei patinai gali turėti kasimo įprotį. Triušių patelės yra švaresnės ir neturi to aštraus amoniako kvapo, kaip patinai. Jos labai retai žymi teritoriją.

Argumentai (pliusai bei minusai) apie patelę, kaip augintinį:

+ Patelės yra švaresnės nei patinai, nėra aštraus amoniako kvapo, kaip pas patinus.

+ Kai Jus pripražįsta yra meilesnės nei patinai. Neturi poreikio į didelę teritorijos apsaugą, t.y. labiausiai saugo ir pripažįsta savo teritoriją tik narvelį, bet ne visą kambarį, butą, ar namą, kaip patinai.

- Dažna ruja. Patelės sterilizacija yra brangesnė ir sudėtingesnė operacija nei patinų kastracija.

Savo teritoriją (narvelį) gali ginti įtin agresyviai. Turi stipresnį kasimo instinktą.



INSTAGRAM

@maziejitriusiukai