TRIUŠIŲ MAITINIMAS


Triušiukai maitinami specialiu maistu, skirtu triušiukams, tačiau mitybai yra būtiniausias - šienas. Šienas gali būti paprastas pievų, Alpių, su mėtų, ar medetkų priemaišomis. Specialistai geriausiu įvardina – motiejukų. Mes naudojame paprastą šieną ir ūkininkų. Šienas yra pievų, kurios yra kuo atokiau nuo kelio, pramoninių laukių ir t.t. Pagal specialistų rekomendacijas, šienas triušio mityboje turėtų sudaryti 80%.


Kombinuoto maisto – granulių rekomenduojama į dieną duoti 60 – 90 g, priklauso nuo triušio dydžio bei svorio. Į kombinuoto maisto – granulių sudėtį įeina: presuota žolė, šienas, grūdai, visi reikalingi mineralais bei vitaminai A, B, C, D ir t.t.). Rekomenduojama triušiuką šerti ryte ir vakare, pvz.: ryte 2 – 3 valg. šaukštai ir vakare panašiai.  


Įvairinti mitybą galima pradėti, kai triušiukui sueina 3 mėnesiai. TAČIAU tai turi būti ypač su saiku, o geriausia pradėti nuo lapinių salotų (ĮDĖMIAI PASKAITYKITE PRODUKTŲ SĄRAŠĄ PAČIOJE PABAIGOJE). Teirausitės, kas yra su saiku, tai yra duoti vieną špinato lapelį ir viskas, po poros dienų – kelis. Primenu, kad triušiai turi jautrų skrandį, tai viską, kas susijęs su mityba – turi būti atsargiai ir su saiku!


Triušiukų dantys nuolat auga, kad neužaugtų pernelyg ilgi, triušiukas nuolat turi ką nors graužti, kramtyti, kad tie dantukai būti dildinami. Triušiams galima duoti graužti šakeles (mažiems triušiukams negalima, tas pats principas, kaip ir su daržovėmis). Tinka obels, beržo, ąžuolo, karklo, liepos šakelės. Nuskynus rekomenduojama bent dieną pavytinti ir tada duoti. Jeigu neturite galimybės duoti šakelių, duokite specialios kreidos, skirtos triušiukams. Tik stebėkite, ar triušiukas nežaidžia su kreida ir jos tiesiog nedrąsko, nes kitu atveju – kreidos nebeliks per pusdienį ir naujos jokios. Turi pagraužti palikti ramybėje. Lengvai kramtomas maistas Jūsų augintinio dantims sukelia patologiją. Triušiams negalima duoti kaulavaisių (vyšnios, slyvos, trešnės) šakelių.


Triušiukams, kaip skanėstą galima duoti džiovintų obuoliukų, daug sveikiau nei žalias obuolys. Nepersistenkite su skanėstais. Visi norime palepinti augintinius, bet dažnai gyvūnų parduotuvėse pasiūla yra tik komercija. Triušiams tikrai nėra tinkami įvairūs jogurtiniai bei ryškios spalvos skanėstai. Nepasitikėkite, kai darbuotojos Jums siūlo teikdamos, kad galima ir nieko neatsitiks. Dažnai gaunu klausimą, ar galima duoti lazdeles, kurias taip pat galima rasti gyvūnų prekių parduotuvėse. Galima duoti, bet vėlgi – su saiku ir retai. Lazdelėse galima rasti tų pačių spalvotų priedų, cukraus, lipiklių ir t.t.


Šiltuoju sezonu, triušiukui vandenį reiktų keisti kas dieną, o šaltuoju sezonu, galima rečiau. Tikrai tinka vanduo iš čiaupo, jei jį geriate ir patys. Vanduo triušiui yra būtinas, tai pasirūpinkite, kad jo jam nestigtų, ypač jei ruošiatės išvykti porai dienų. Geriau įsigykite didesnės talpos gertuvę. Mūsų triušiai geria iš gertuvių, bet nemažai žmonių teiraujasi, ar galima duoti gerti iš dubenėlio. Be abejo, galima, tačiau mūsų patirtis, kad ir kokį sunkų (keramikinį) dubenėlį dėdavome, triušiai juos stumdydavo, įmerkdavo letenėles, išpildavo ir t.t. Tačiau, jei Jūsų triušiui tai yra priimtina – puiku, naudokite dubenėlį!


Triušiukui reikalinga speciali druska (tinka ir Himalajinė), kurią galite įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėse. Jos triušis neturi laižyti gausiai, tik šiek tiek. O jei nelaižo išvis – viskas gerai, Galite net nepastebėti arba triušis nenori. Jei laižo ypač gausiai, pasitarkite su veterinaru, ar triušiukui viskas gerai.


Vasaros atostogų metu nemažai šeimininkų paleidžia laisvai judėti savo augintinius į kiemą, tikėdami, kad žalia žolė ir daržovės iš savo sodo yra labai sveika. Staigus sultingų pašarų padidėjimas ir kieto maisto trūkumas triušio virškinimo trakte gali sukelti įvairius sutrikimus, ar disbakteriozę, kuri yra labai pavojinga žolėdžiams gyvūnams. Taigi, paleiskite ir stebėkite, kad viskas būtų saikingai. 


ŽOLELĖS, DARŽOVĖS, VAISIAI, ŠAKELĖS

Nors šis sąrašas yra gausus ir norisi pabandyti duoti daugelį šių produktų, bet triušiui tai tikrai nėra būtina. Aš esu bandžiusi tikrai ne viską, drąsiai kartais nedideliais kiekiais duotu salotos, krapų, pertražolių, šalavijo, mėtos, raudonėlio, baziliko, špinatų. Esu bandžiusi duoti braškės, banano, arbūzo, morkos, obuolio. Geriausia patarčiau palepinti žolelėmis, su daržovėmis būti atsargiems, o su vaisias tuo labiau. Nes triušis yra begalo jautrus gyvūnas. Primenu, kad duodant kombinuotą pašarą ir šieną triušis bus laimingas, sotus ir sveikas.

INSTAGRAM

@maziejitriusiukai