TRIUŠIŲ LIGOS


Triušių ligų yra labai labai daug... Jeigu augintinis rimtai negaluoja, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją. Dažnai triušiuko negalavimo priežastimi tampa netaisyklinga ir nepilnavertė mityba, retas išleidimas iš narvelio, psichologinės traumos (nes triušiukai jautrūs gyvūnėliai). Visada įdėmiai stebėkite triušiuką, jeigu jis tapo vangesnis, liūdnesnis, nejudrus, blogai valgo, negeria ir dar ima viduriuoti – reiktų labai stipriai sunerimti. Viduriavimas triušiams yra labai pavojingas ir dažniausiai būna jauno triušiuko mirties priežastimi. Jeigu triušiukas negausiai viduriuoja, narvelyje palikite tik šieno ir vandens, visą kitą išimkite. Jeigu viduriavimas nepraėjo per dieną, skubiai kreipkitės į veterinarą.  Jei pasitaiko, kad triušiukas kartais suviduriuoja, bet negausiai, veterinarijos gydyklose galima nusipirkti „Bio-lapis“ miltelių, kurie sureguliuoja žarnyno veiklą. Tam tikrą miltelių dozę reiktų sumaišyti su vandeniu ir padarius tyrelę ir maitinti su pipete, ar švirkštu. Jei triušis pradeda čiaudėti (dažnai  ir nosytė yra šlapia) galima pabandyti vandenyje ištirpinti pusę vitamino C tabletės. Jei čiaudulys nepraeina ir galiausiai triušiukas ima vis gausiau čiaudėti ir sloguotis, triušiuką reiktų parodyti veterinarijos gydytojui.


Pagrindiniai ligos požymiai: viduriavimas, pastovus ir didelis troškulys (tiesa, šiltuoju sezonu jis galimas ir nereiktų stebėtis), dingęs apetitas, riebaluotas kailis, išskyros iš akių, išskyros iš ausų, išskyros iš nosies, tekančios seilės, sunkus ir duslus kvepavimas, čiaudulys, apatiškumas.


Trumpai aprašysiu dažniausiai pasitaikančias triušių ligas:


· Virškinamojo trakto sąstingis (GI stasis – gastrointestinal stasis) – tai stadija, kai triušio žarnyno veikla sulėtėja arba visiškai sustoja. Kai žarnyno veikla sustoja, maistas irgi yra sustojęs, nevirškinamas ir susidaro vadinamieji kamščiai… Tada žarnyno bakterijų ima daugėti iki kritinės ribos, ko pasekoje susidaro dujos, kurios ir išpučia pilvuką. Triušio pilvukas tampa lyg kietas balionėlis. Fiziologiškai triušis negali pašalinti dujų, taiga GI sąstingyje, triušiukai dažniausiai būna susigūžę, susikuprinę, nes jiems skauda…Šis negalavimas pasitaiko nemažai triušių, ir man, kartais tenka su tuo susidurti, taiga stebėkite triušį visad įdėmiai ir jei pastebėjote šiuos simptomus, BŪTINA sunerimti bei kreiptis į veterinarą kuo skubiau:


-  NevalgoJei triušis nevalgė daugiau nei 10 valandų arba atsisako mėgiamo maisto – skanėsto, tai jau kelia susirūpinimą.

-  Jokių išmatų. Akstyvoje GI stadijoje, išmatos dažnai būna mažos, netaisyklingos, jų būna mažai, kol galiausiai jos išvis dingsta.

- Viduriavimas ir išmatos su gleivėmis. Triušiai neturi viduriuoti. Gali skysčiau tuštintis, bet bet koks viduriavimas turi sukelti susirūpinimą.

-  Pilvo gurgimas arba jokio garso nebuvimasPabandykite prikišti ausį prie triušio pilvo, galima išgirsti įvairius virškinimo garsus (visai kaip pas žmogų). Jeigu nėra jokių garsų, arba girdimas garsus gurgimas – sunerimkite.

-  SusigūžimasTriušiai tupi susigūžę, kai jiems skauda, ypač kai problema yra susijusi su žarnynu. Bet atkreipkite dėmesį, triušiukas atrodo guli susigūžęs, bet dažniausiai priekinėmis letenėlėmis laiko visa svorį, kitaip sakant, stengiasi, kad išpūstas pilvukas neliestų pagrindo, nes jiem skauda.

-  Energijos trūkumasSveiki triušiai yra aktyvūs, bendraujantys, pasitinkantys žmogų, jei triušiukas tupi kampe ir yra apatiškas – tai yra  vienas iš pagrindinių ligos požymių.

Dėl ko atsiranda GI stadija? Dažniausiai dėl netinkamos mitybos (mityboje gausu cukraus, per daug žalio maisto, ar kombinuoto pašaro, per mažai valgoma šieno…), dėl judėjimo trūkumo (retai išleidžiamas iš narvelio), stresas, vandens trūkumas, netinkamo daikto (maisto produkto) suvalgymas… Laiku pamačius simptomus ir gavus tinkamą veterinarinę pagalbą- triušiuką gali pavykti išgelbėti, bet nusiteikite ir blogiausiam. Sakau tiesiai šviesiai, nes pati esu susidūrusi su šia liga… Yra pavykę, bet yra buvę ir deja… Tai priklauso nuo daugelio faktorių: laiku suteikta pagalba, veterinaro kompetencija, triušiuko imunitetas, organizmo teigiama, ar neigiama reakcija į medikamentus.


·  Plaukų (šerių) kamuoliukas (Hairball). Triušiai labai kruopščiai prižiūri savo kailį ir dažnai prausiasi letenėlių pagalba, taigi jie tikrai dažnai ir nemažai praryja savo kailiuko. Dažniausiai kailis yra puikiai suvirškinamas, bet gali pasitaikyti kailio perteklius (ypač šėrimosi sezonu), kuris susikaups triušio skrandyje. Skirtingai nei katės, triušiai negali išvemti kailio kamuoliukų. Triušiai fiziologiškai negali vemti. Per didelis šerių kiekis, gali užkimšti virškinamąjį traktą, ko pasekoje atsiras anksčiau aprašyta GI stadija… Pastebėkite triušio išmatas, jei pastebėsite, kad dauguma triušio išmatų yra lyg karoliukai (išmatos suvertos kailiuku lyg karoliai), tai gali būti ženklas, kad triušio virškinimas sunkiai tvarkosi su šerių pertekliu. Kokia yra prevencija? Taisyklinga triušio mityba, pastovus vandens turėjimas – tada šeriai bus suvirškinti be problemų, pakankama judėjimo galimybė ir pasistenkite triušiuką šukuoti kuo dažniau, ypač kai yra šėrimosi sezonas.


·  Ausų erkutės (Ear mites)Tai yra parazitas, kuris įsiskverbia į triušio ausis ir jų vidų padengia tokia lyg plutele bei sukelia niežulį. Ausų erkutes galima nesunkiai išgydyti, bet laiku nepastebėjus – gali atsirasti triušio ausies bakterinė infekcija. Ankstyvąją stadiją pastebėti tikrai sunku, dažniausiai yra pastebima, kai vidinė ausies dalis pasidengia plutele…Simptomai, kurie išduoda, jog greičiausiai augintinis turi ausų erkučių:


-  Kasymasis ir ausų kramtymas.

-  Galvos purtymas.

-  Vidinėje ausies dalyje matoma plutelė – tamsesnės spalvos sluoksnis.

-  Įbrėžimai ausyje.

-  Retėjantis kailis ant ausų ir prie ausų.

-  Ausys staigiai nulinksta, ima linkti (jei triušis yra stačiaausis), triušis ausis ima laikyti prigludusias prie nugaros.

Nebandykite nuvalyti vadinamos plutelės vidinėje dalyje. Tai yra labai skausminga. Važiuokite pas veterinarą, kuris paskirs medikamentus ir plutelė pasišalins savaime. Ausų erkutės yra užkrečiamos ir jei turite du triušius, ypač didelė tikimybė, kad yra užsikrėtęs ir kitas triušis. Ausų erkutėmis savo augintinį galite užkrėsti ir Jūs. Kaip? Tiesiog grįžote po kontakto su kitu gyvūnų (nežinojote, kad jis užsikrėtęs) ir su rankomis, drabužiais atnešėte ligą namo…


·  Šilumos smūgis (Heatstroke) – Triušiai sunkiai perneša karštį. Jie turi tikrai storą kailį, todėl sunku sureguliuoti kūno temperatūrą, atšilus orams. Aukštesnė nei 26 laipsnių temperatūra, jau yra laikoma pavojinga temperatūra triušiams. Simptomai, kad triušį gali ištikti šilumos smūgis:


-  Seilėtekis

-  Raudonos ausys

-  Lėtas/sutrikęs judėjimas

-  Drebulys

-  Bandymas kvepuoti aukštyn iškėlus galvą

-  Labai šlapia nosis ir sritis aplink ją.

Karštą dieną bandykite padėti triušiukams. Keletas patarimų: sudrėkinkite triušių ausis vėsiu vandeniu, nes triušiai kūno temperatūrą efektyviausiai reguliuoja per ausis, BET nepilkite vandens į ausų vidų! Jei pastebėjote rimtus šilumos smūgio požymius, apvyniokite triušį vėsiu rankšluosčiu, ne šlapiu, bet vėsiu. Tai padės triušio kūnui atvėsti ir sureguliuoti kūno temperatūrą. Kuo dažniau keiskite jo geriamą vandenį į šaltą. Stenkitės triušį laikyti kuo vėsesnėje vietoje karštomis dienomis.


·  Šnarpštimas, čiaudulys (Snuffles) – Pradiniai simptomai labai panašūs į žmogaus peršalimą, tačiau yra gerokai pavojingiau nei atrodo. Tai yra viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kuri pažeidžia triušio nosį, o kartais ir rimčiau – ausis. Laiku pastebėjus – išgydyti įmanoma, tačiau uždelsus – gali baigtis mirtimi. 


Pagrindiniai simptomai:


-  Čiaudulys

-  Šlapia nosis

-  Išskyros iš nosies

-  Ašarotos akys

-  Sunkesnis kvepavimas

-  Vidinė letenėlių dalis gali būti šlapia, pakeitusi spalvą, nes tik triušiai ypač dažnai prausia nosytę po čiaudėjimo, tai „įkalčiai“ lieka ant letenėlių.

-  Seilėtekis

-  Apetito sumažėjimas

-  Energijos praradimas

-  Pakreipta galva

Dažniausiai ši infekcija atsiranda, kai yra įvykęs kontaktas su Pasteurella multocids bakterijomis. Tačiau tai gali sukelti ir begalė kitų bakterijų, kurios patenka į triušio viršutinius kvėpavimo takus. Įdomu tai, kad daugelis triušių šias bakterijas gali nešioti daugelį metų be jokių simptomų. Bakterijos bus ramybės būsenoje, kol triušiui kas nors neįvyko, pvz – nusilpo imunitetas. Tai labai užkrečiama infekcija, galinti greitai plisti tarp triušių.


·  Šlapimo pūslės nuosėdos (Bladder sludge) – nuosėdos atsiranda tada, kai triušio inkstuose ir šlapimo takuose kalcio perteklius virsta kristalais. Būna, kad jie susijungia ir tada gali atsirasti šlapimo pūslės akmenys. Tačiau dažniausiai triušis pasišlapina į tirštą smėlį panašia medžiaga, kuri yra vadinama šlapimo pūslės nuosėdomis. 


Simptomai:


-  Šlapinasi dažniau nei įprastai

-  Šlapinimąsi ne kraiko dėžutėje

-  Varvantis šlapimas

-  Sunku šlapintis arba visai nesišlapina

-  Labai drumstas šlapimas, išdžiūvus jam lieka šiurkščių, pilkų, kreidos likučių.

Priežasčių dėl šlapimo nuosėdų gali būti labai daug, pagrindinės iš jų, kad geriama mažai vandens, genetika, judėjimo trūkumas, inkstų ligos, šlapimo pūslės ligos. Geriausiai pasitarkite su veterinaru ir padarykite tyrimus.


· Peraugę dantys (Overgrow teeth) – dar kitaip vadinamas netinkamu sąkandžiu. Iš tiesų, tai ypač dažnas dalykas triušiams. Triušio dantys nuolat auga, dėl to triušis turite nuolat kažką graužti, kramtyti, kad jie dildintųsi. Kai dantys perauga, tai gali sukelti įvairias infekcijas triušio burnoje arba kaukolėje. Veterinarai gali patrumpinti dantis, bet dažnu atveju, geriausias sprendimas pašalinti priekinius dantis. Triušis gali puikiai gyventi ir be jų, bet šiai operacijai reikia labai gero veterinaro. Jeigu netikrinate triušio burnos, tai gali būti sunku pastebėti dantų peraugimą, tačiau yra keltas požymių:


-  Svorio kritimas ir sumažėjęs apetitas.

-  Nevalgo jokio šieno

-  Seilių susikaupimas ant smakro (triušiai paprastai tai gali sunkiai nuslėpti)

-  Gumbeliai prie akių arba po smakru (nes dantys stumiami gilyn į žandikaulį).

-  Išskyros iš akių (gausus ašarojimas), nes dantys stumiami aukštyn link ašarų kanalų.

-  Nelygūs priekiniai dantys.

Dantų peraugimo priežasčių yra ne viena ir tikrai tai nėra tik veisėjo bei genetikos problema, kaip dažnai yra linkę nurašyti dauguma veterinarų. Geras bei kompetentingas veterinaras Jums niekada nepasakys, kad tai yra tik genetikos problema, o išvardins jų daugiau… Tiesos dėl genetikos yra, mes veisėjai tikrai stengiamės ir neveisiame triušių su ligomis, kurios gali būti paveldimos, bet ne visada žinome apie mūsų pačių triušių tėvų, senelių, ar prosenelių genetiką… Beje, kas liečia genetiką ir dantų problemas, tai yra labai dažna problema, kai perkate triušiuką iš daugyklų, o ne veislynų, nes daugyklose yra suleidžiami giminingi triušiai, taigi dantų problemos gali būti dar ir dėl kraujomaišos. Kaip buvau minėjusi, dantys perauga ir dėl nepakankamo kramtymo. Pasitaiko ir netikėtų trauma, būna, kad triušiai dėl savo pomėgio šokinėti, nukrenta ir susitrenkia, tai gali sutrikdyti taisyklingą dantų dygimą. Taigi, vienintelis dalykas, kurį galite sukontroliuoti, kas liečia triušių dantų problemas, tai yra kuo daugiau ir įvairesnio kramtymo bei graužimo.


Netaisyklingo priekinių dantų sąkandžio pavyzdžiai.

·  Miksomatozė (Myxomatosis) – Tai yra baisus virusas, plintantis tarp triušių ir sukeliantis patinimą – guzus aplink triušio akis, nosį, ausis. Jei triušis suserga šia liga, mirtingumas 95 – 100%. Gydymo nėra. Šis virusas buvo tikslingai įvežtas į Europą ir Australiją XX a. šeštajame dešimtmetyje, siekiant sumažinti laukinių triušių populiaciją, o nuo to laiko, jis tapo baisiu ir naminiams triušiams. Vienintelis būdas išvengti šios ligos yra – skiepai. Simptomai, kaip rašėme – patinimai aplink akis, nosį, ausis. Ligai progresuojant, triušių akių vokai taip sutinsta, kad triušis beveik nieko nemato, kvepuoti tampa vis sunkiau ir sunkiau. Ligos gydymo nėra, dažniausiai tai pasibaigia mirtimi. Pasitaiko retų atvejų, kai triušis pasveiksta, bet tada dažniausiai jis tampa ligos - viruso nešiotoju.  Triušiai gali užsikrėsti šiuo virusu per kraują, t.y. jį perneša kraujasiurbiai vabzdžiai (uodai, blusos, musės, erkės). Taip pat šis virusas gali būti perduodamas kontakto būdu. Vienintelė tikslingiausia prevencija dėl šio viruso yra skiepai. Bet kaip minėjau, čia Jūsų pasirinkimas ir atsakomybė. Mes be išimties visus skiepijame. Jei skiepyti atsisakote, keletas patarimų: izoliuoti, ar aptraukti triušio aptvarą tinkleliu taip, kad nepapultų uodai,  pastovi prevencija dėl blusų, dažnas narvelio valymas.


·  Gimdos navikai (Uterine tumors) – Nesterilizuojamos triušių patelės turi nemažą tikimybę susirgti gimdos vėžiu. Pagal statistiką, tikimybė, kad triušių patelės susirgs gimdos vėžiu, sulaukus trejų metų yra 60%, o vyresniems nei 6 metų triušiams šis skaičius padidėja iki 80%. Tai yra viena iš labiausiai paplitusių triušių vėžio formų. Deja, tai labai agresyvūs, piktybiniai navikai ir dažniausiai gyvūno tikrai nepavyksta išgelbėti.  Simptomai yra įtin sunkiai pastebimi, dažniausiai susirūpinama tik kai liga stipriai išplitusi, keletas iš požymių:

 

-  Svorio netekimas, net jei ir triušis valgo.

-  Kraujas šlapime.

-  Kosulys ir švokštimas.

-  Nevaisingumas arba ypač mažas vados dydis.

-  Patinęs arba gumbuotas pilvas.

Tikrai klaidinga ir pasenusi nuomonė, kad jei patelė turės bent vieną vadą, bus išvengta ligų, susijusių su gimda. Labai pykdo ši absurdiška nuomonė. Veisti gali tik atsakingi veisėjai, turintys veislynus. Visa kita – dauginimas už ką, pagal gyvūnų gerovės įstatymą, galite gauti baudas. Įsidėmėkite tai. Triušiai yra labai vislūs gyvūnai, taigi patelės dažnai rujoja, kas reiškia, kad jos gimda ruošiasi apvaisinimui, suintesyvėja pieno liaukų veikla. Ir tai tikrai nedings, jei patelė atsives vaikučių, gamta yra gamta. Instinktai nedings su viena vada.


Jei Jūsų auginamai patelei yra pastebėtas navikas, kuris tikėkimės nėra išplitęs, galima operuoti ir pašalinti naviką chirurginiu būdu. Tačiau daugeliu atvejų, auglys progresuoja toliau ir triušytei gali likti gyventi vos keli mėnesiai. Vienintelis būdas užkirsti kelią gimdos problemos – sterilizacija.


· Musės ataka (Fly strike) – musės yra siaubingi ir šlykštūs padarai, kurios, iš tiesų, triušiams gali sukelti žiauriai daug problemų. Vienos iš jų, kai muses deda kiaušinėlius ant triušio (dažniausiai užpakalio srityje). Kai išsirita kiaušinėliai, lervos pradeda valgyti triušį tiesiogine šio žodžio prasme. Tai yra labai rimta, nes lervos triušį gali pražudyti per 24 – 48 valandas po išsiritimo. Triušiai gali pasveikti nuo Fly Strike, bet tik tuo atveju, jei yra greitai pastebima ir yra įmanoma, kad veterinaras pašalintų lervas. Deja, kas liečia simptomus, tai labai sunku pastebėti, nes liga kerta max greičiu. Pagrindinis požymis, tai akimis matomos lervos... Dar triušis gali tapti labai apatiškas.


Dažniausiai muses deda kiaušinėlius drėgnoje, ar nešvarioje vietoje. Taigi, jei laikote triušį kieme, dažnai valykite narvelį ir apžiūrinėkite triušį. Ypač apžiūrėkite triušių užpakaliuko sritį, nes ten dažniausiai būna drėgna ir jei triušis yra susižalojęs, nes žaizdos irgi yra mėgiamos musių vietos…


· Išsipūtimas (Bloat) – pilvo išsipūtimas atsiranda, kai triušio skrandyje susikaupia dujos, kurių triušis fiziologiškai negali pašalinti. Pilvukas tampa kaip balionėlis. Triušių skrandis nėra elastingas, taigi tai yra labai skausminga triušiukui. Pilvo išsipūtimo simptomai yra labai panašūs į aukščiau aprašytą GI stadiją, šių dviejų būklių skirtumas yra tik skrandžio arba pilvo srities išvaizda ir pojūtis. Triušio, kurio pilvas išpūstas, pilvas atrodys suapvalintas iš šonų, liesti sunku. Kiti simptomai:


-  Greitas kvepavimas

-  Nevalgo

-  Nesituština

-  Trūksta energijos

-  Apatiškas

-  Neranda tinkamos pozos ilsėjimuisi.

- Tupi susigūžęs

Konkrečios pilvo pūtimo priežastys vis dar dažniausiai nežinomos, tačiau yra keletas sąlygų atsiranda pilvo pūtimas, tai: persivalgymas, per didelis kiekis maisto suvalgymo vienu metu, staigus mitybos pakeitimas, stresas, skrandžio opos, virškinimo problemos. Stenkitės palaikyti sveiką triušio mitybą, nekeiskite maisto staiga, reikia keisti palaipsniui, maišant su senuoju, neduokite naujo maisto iš karto dideliais kiekiais, laikykitės įprasto maisto grafiko.

Keičiant triušio maistą, tai darykite palaipsniui, kad nesukeltumėte triušiui pilvo pūtimo.

INSTAGRAM

@maziejitriusiukai