TRIUŠIUKO PRIEŽIŪRA

Nuo 10 - 11 savaičių triušiukus rekomenduojama (aš ir veterinarai rekomenduojame 100%, bet tai yra Jūsų augintinis) skiepyti dvivalente vakcina (Pestorin mormyx). Skiepijama veterinarinėse gydyklose, vakcinacija kartojama kartą į metus. Skiepas būtinas, jeigu triušiuką planuojate vasarą laikyti kieme, ar bent jau išvesti į lauką. Jeigu triušiuko nevesite į kiemą, vis tiek, galite ligą atnešti iš kiemo “su batais” ir pan. Skiepijama nuo dviejų ypač pavojingų ligų: maro ir miksomatozės. Šios ligos yra virusinės, o mirtingumas yra labai didelis, beveik 100%, nes pastebėti pačioje pradžioje, ją labai sunku.


Nagai kerpami su specialiomis žirklutėmis. Dažniausiai rekomenduoju, kai eisite pas veterinarą pasiskiepyti, paprašykite, kad Jums parodytų, kaip taisyklingai apkirpti nagučius. Kerpamas negyvas baltos spalvos nago galiukas iki raudono gyvnagio. Labai svarbu neįkirpti į raudoną gyvnagį, nes tada nagas ims kraujuoti. Norint apkirpti nagus, tiesiog pasiimkite triušiuką ant kelių, atremkite nugara jį į save ir kirpkite, dviese visada lengviau. Jeigu triušiukas neramus, bijo, spardosi, palikite nagų kirpimą specialistui (veterinarijos gydytojui), jis Jus pamokys kaip taisyklingai reikia laikyti triušiuką ir kaip apkirpti nagučius, kad jam nebūtų streso. Kirpti nagučius užtenka kartą į mėnesį arba žiūrėkite, pagal poreikį, nes nagučiai visiems auga skirtingu greičiu. Jeigu nekarpysite nagų, triušiukui su laiku dėl per ilgų nagų, gali deformuotis kojytės. Jei atsitiko taip, kad netyčia įkirpote į raudoną geluonį ir  pažeistas nagas kraujuoja, tai tada uždėkite švarų rankšluostį, ar vatos gabaliuką, kol nagas nustos kraujuoti. Palaikę keletą minučių, paleiskite triušiuką, jis pats išsilaižys žaizdą. Vertėtų sunerimti tik jeigu kraujavimas nenustoja ilgesnį laiką, t.y. 15 – 20 min, gali būti, kad žaizda gilesnė, tad rekomenduočiau paskambinti veterinarui.
Triušiuko nagų kirpimo iliustracija (Quick – gyvnagis, į kurį kirpti NEGALIMA. Cut here – parodyta nago dalis, kurią reikia kirpti).


Maudyti triušiuko negalima. Rekomenduojama, nebent tik labai retais atvejais, jeigu triušiukas išsitepa, ar suviduriuoja ir negali pats išsivalyti kailiuko. Triušiai švarūs gyvūnai ir dažniausiai dažnai ir daug prausiasi. Maudynės triušiui gali sukelti didžiulį stresą, kas gali baigtis mirtimi (sustos širdutė). Taigi, jei reikia apiprausti triušiuką, tai darykite ramiai, kad triušiui sukeltų kuo mažiau streso.

Maudyti triušių negalima!

Jeigu norite triušiuką išnešti į kiemą palakstyti, naudokite specialias petnešas ir pavadėlį. Labai svarbios oro sąlygos. Triušiukams labai pavojingas vėjuotas, drėgnas, lietingas, ar karštas oras. Negalima leisti triušiuko ant žolės, kuri yra nenudžiūvusi nuo rytinės, ar vakarinės rasos. Jei triušiukas suvalgys drėgnos žolės, jam gali išpūsti pilvuką. Tinkamiausios oro temperatūros sąlygos triušiuko išleidimui į lauką nuo +15 iki + 20 laipsnių šilumos. Saugokite triušį nuo skersvėjo. Jis yra labai ir netgi mirtinai pavojingas. Taip pat triušiai lengvai perkaista.

Jei pamatysite, kad triušiukas valgo savo išmatas. Vienas kiškinių gyvūnų fiziologijos ypatumų yra koprofagijos (išmatų ėdimo) poreikis. Siekiant gauti daugiau vitaminų ir baltymų, triušiui būdinga valgyti nakties išmatas, kurių konsistencija yra minkštesnė, negu dienos išmatų. Šiose išmatose yra didelis baltymų ir vitaminų kiekis, kurie yra susintetinami iš augalinių maisto produktų mikroorganizmais, gyvenančiais triušių aklojoje žarnoje. Kad šios maistinės medžiagos būtų geriau įsisavintos, jos turi grįžti į triušio skrandį.


Triušiukui galima duoti vitaminų, kurie lašinami į vandenuką.  Rekomenduoju duoti „Lebensvitamine“ Beaphar firmos (50 ml) arba „Chomovit complex“ (15 ml) vitaminus,  bet būkite atsargūs dozuodami vitaminus! Ir tie, ir tie vitaminai yra geri. „Lebensvitamine“ galima įsigyti gyvūnų parduotuvėje „Kika“, o  „Chomovit complex“ pirkta veterinarijos klinikoje, kaina 2 eurai. Skiriasi tūris bet „Lebensvitamine“ į vandenį reikia lašinti  15 – 17  lašiukų, o „Chomovit complex“ 3 – 7 lašus. Vitaminus lašinamus į vandenį galima duoti kartą į mėnesį. Jei triušiukus sirgo, imunitetui pastiprinti – galima dažniau, bet rekomenduoju pasitarti su veterinaru. Į gertuvę vandens įpilkite tiek, kiek triušiukas išgeria per vieną dieną ir įlašinkite vitaminus. Neišgertą per dieną vandenį su vitaminais išpilkite ir įpilkite šviežio vandens. Per ilgai nepakeitus vandens su vitaminais, vanduo pradės rūgti ir triušis gali susirgti. Atsiminkite, jog vitaminų perteklius yra daug blogiau triušio sveikatai nei jų trūkumas.


Vitaminų, kurie lašinamį į vandenį, pavyzdžiai.

INSTAGRAM

@maziejitriusiukai