PRIEŠ ĮSIGYJANT TRIUŠIUKĄ


Nemažai žmonių rašant, ar skambinant pirmą kartą, pradeda mūsų pokalbį žodžiais: norime nupirkti triušiuką dovanų vaikui. Nesu kategoriška, BET pirmiausia, tai perkate triušiuką ne vaikui, o sau. Kad ir kaip griežtai skambėtų, kad ir būna replikų, kad nepažįstu Jūsų vaiko (- ų) ir kad vaikas pilnai pasiruošęs, atsakingas, BET aš užsiimu tuo jau daug metų ir priedo esu pedagogė, kuri turi darbo patirties nuo lopšelio iki abituriento ir dar pati esu mama, taigi ties čia pasikartosiu, pirmiausia augintinį perkate sau. Kodėl taip sakau? Vaikas tikrai galės pamaitinti triušiuką, išvalyti narvelį (nors tendencija rodo, kad po kurio laiko, tai vaikui pabosta ir narvelį dažniau valo tėveliai, pažaisti su augintiniu, šukuoti jo kailiuką, bet maistuko pirkimas, visos veterinarinės išlaidos – viskas krenta tėvų atsakomybėn... Pirmiausia, turite žinoti, kad triušiai nėra rankiniai gyvūnai. Dauguma įsivaizduoja, kad triušiukas kaip pliušinis žaisliukas, kurį galima nešiotis ant rankų, niurkyti ir kitaip kaip su juo žaisti, BET didžioji dauguma triušių nemėgsta būti ant rankų, jie jaučia diskomfortą, jeigu prievarta dažnai laikysite triušiuką, laikui bėgant jis gali patapti agresyvus, imti kandžiotis. Dėmesį triušiukas labai mėgsta, visada jo nori ir prašo, mėgsta būti glostomas, tik reikia žinoti saugias glostymo zonas. 

Pavaizduotos vietos, kur triušiukai mėgsta ir, kur nemėgsta būti glostomi. 

Taip pat reikia įvertinti, kad triušiukai yra graužikai, kai paleidžiate triušiuką iš narvelio (o paleisti rekomenduojama kas dieną), tai negalima jo palikti be priežiūros. Triušiai tyrinėja aplinką grauždami ir jiems įdomu viskas. Tai gali nukentėti ir laidai, ir tapkės, ir tapetai ir grindjuostės ir daug daug kitų dalykų.

Palyginamoji lentelė, ką reiktų pasverti, prieš įsigijant triušiuką.


Ir pabaigai, perkate augintinį ne vieneriems metams. Neremkite daugintojų ir neklauskite, kodėl skiriasi mūsų parduodamų triušiukų kaina ir eilinių daugintojų iš internetinių skelbimų portalų, ar svetainių. Paaiškinimas paprastas, esame oficialus veislynas, kuriam yra reikalavimai. Mūsų triušiukai yra parduodami su kilmės pažymėjimais ir suženklinti. Visada palaikysime ryšį ir bandysime Jums padėti iškilus klausimams. Daugyklose gyvūnai alinami ir patelės gimdo non stop, be to, dažnos kraujomaišos, ko pasekoje galite gauti augintinį su krūva ligų ir ypač trumpa gyvenimo trukme. Be to, neaišku ką gausite, nes labai dažnai mėgstama sakyti, kad įsigyjate nykštuką, liūtagalvį, ar dar kokią veislę, bet iš tiesų gausite įvairių veislių miksą arba dar geriau – ką nors iš didžiųjų veislių atstovų (kitaip sakant – mėsinės veislės atstovą, tiesa jie irgi yra puikūs ir nuostabūs augintiniai, tiesiog tokiems triušiams reikia ne 80  - 100 cm ilgio narvelio – o gerokai didesnio). Vadinamieji mėsinukai irgi būna nuostabaus charakterio, meilūs, bet gaila, kad po bandymo nusipirkti nykštuką, o gavus mėsinuką – jis po to įkeliamas į internetinę skelbimų svetainę. Dar verta paminėti, kad mūsų veislyne daug dėmesio skiriama ir triušiukų charakteriui, genetikai. Atkeliauja mūsų triušiukai iš kitų užsienio veislynų, o daugyklose dėl pastovaus gyvūnų išnaudojimo, dėmesio stokos, gyvūnėliai būna agresyvūs, nesocializuoti... Taigi, tikiuosi, paaiškinau, kodėl skiriasi kaina ir kodėl, prašau Jūsų, neremkite daugintojų, o rinkitės ATSAKINGAI!


Oficialių veislynų sąrašas:

https://lvtaa.eu/veisejai-ir-veislynai/


Palyginamoji lentelė - triušio ir žmogaus amžius. Savaitės laiko triušiukas = vienerių metų vaikas, 10 metų triušis = 75 metų žmogus. (Week – savaitė, months – mėnesiai, years – metai).


VIENAS, AR KELI TRIUŠIUKAI?

Labai dažnas klausimas, nes nuomonių yra įvairių. Bet pasakysiu taip, triušiukus tikrai galima auginti vienus, ką didžioji dalis ir daro, jei yra skiriamas dėmesys ir laikas kiekvieną dieną, kaip ir kiekvienam gyvūnui. Jei skirti laiko ir dėmesio negalite, tada tikrai geriau auginti du, nes liūdės ir dažnam triušiui prasideda depresija. BET iš karto kyla klausimas, kam Jums augintinis, jei neturite laiko? Jei yra noras auginti du triušius, tai rekomenduojama dvi pateles ir iš karto įsigyti kartu, nes jei skirtingu laiku, gali būti sunkiau pripratinti. Dviejų patinų niekada nerekomenduoju, nes eigoje pradės labai aršiai pjautis, kas gali pasibaigti mirtimi, o porelės (patino ir patelės) irgi neparduodame, nes tikrai nesužiūrėsite ir jie gali susiporuoti. Triušiai gali susiporuoti jau nuo 4 mėnesių, o kastracija/sterilizacija galima tik nuo 6 mėn. Tiesa, pasitaiko, kad ir patelės, prasidėjus rujai, būna ima peštis.

Jeigu jau turite vieną triušiuką ir norite antro, tai jei turite patiną, ar patelę, tai patiną kastravus – patelę sterilizavus, galite galvoti apie įsigijimą priešingos lyties triušiuko, nes šiaip porelės sutaria geriau. Tik reikės laiko, nes triušiai dažniausiai nėra tie gyvūnai, kurie labai džiugiai priima naująjį narį, taigi bet kokiu atveju, pradžioje Jums reikės antrąjį triušiuką laikyti atskirame narve ir pratinti palaipsniui.  


TRIUŠIO NARVELIS

Narvelis turi būti pakankamai erdvus, nes triušiukas jame praleidžia daugiausia laiko. Rekomenduojami ilgio išmatavimai: nuo 80 cm (liūtagalviams, nykštukams) ir nuo 100 cm (avinukams). Rekomenduojami pločio išmatavimai: nuo 38 cm iki 45 cm. Negalima statyti triušio narvelio ten, kur yra skersvėjis. Triušiukui skersvėjis yra labai pavojingas. Taip pat reiktų vengti vietų, kur dažnai šviečia saulė, nes triušiukas gali perkaisti. Nerekomenduojama narvelio statyti, kur dažnai girdimas triukšmas (televizorius, ar muzikos kolonėlės), nes triušiukai jautrūs garsams. Triušiai, kaip ir dauguma graužikų, mėgsta naktį patriukšmauti, taigi gerai apgalvokite, ar triušiukas netrukdys miegoti, jei planuojama narvelį laikyti kambaryje, kuriame miegama.


NARVELIO PRIEŽIŪRA

Į narvelį pilkite presuoto specialaus kraiko, medžio granulių (puikiausiai tinka biokuro granulės, parduodamos statybinių medžiagų parduotuvėse, maišo užteks ilgam ir sutaupysite pinigų), medžio drožlių - pjuvenų (tiesa, pastarųjų aš nerekomenduoju dėl pastovių šiukšlių ir dulkių...).  Rekomenduojama į narvelį dėti specialių triušiukų tualetą (tik tada, kai triušiukas išsirenka kampą! Į jį taip pat reiktų įpilti presuoto kraiko, granulių, ar drožlių - pjuvenų. Negalima triušiuko narvelio kloti įvairiais laikraščiais, ar popieriais, nes triušis yra graužikas, gali jų prisivalgyti ir nugaišti. Taip pat, asmeninė mano rekomendacija ir liūdna klientų patirtis – įvairūs kilimukai, palutės, gultukai ir t.t. irgi nėra rekomenduojami dėl tų pačių priežasčių. Jei triušiukas prisivalgys įvairių medžiagų, vargiai gali pavykti jį išgelbėti dėl užsikimšusių žarnų ir skranduko…Narvą pilnai reiktų valyti kartą į savaitę, jei yra poreikis, galima ir dažniau. Specialių triušių tualetą arba kampą, kuriame triušiukas atlieka savo gamtinius reikalus, reiktų valyti kas dieną, ar kas pora dienų.


TRIUŠIUKUI ATVYKUS Į NAMUS

Atsivežus triušiuką, rekomenduojama  pirmas 3 dienas jį laikyti narvelyje, kuriame būtų paberta kraiko. Į rankas tikrai galite imti, glostyti, bendrauti ir kitaip pratinti, kad Jūs esate nauja jo šeima. Neleiskite jam lakstyti ant žemės, nes narvelyje jis turi išsirinkti kampą, kur atlikinės gamtinius reikalus. Po kelių dienų įdėmiai apžiūrėkite narvelį, kurį kampą renkasi triušiukas, tada išvalykite narvelį ir vėl paberkite kraiko, jei vėl po poros dienų matyti, kad tai tas pats kampas, tai reiškias triušiukas išsirinko gamtinių reikalų kamputį. Tada išvalykite narvą ir  į tą išsirinktą kampą įdėkite specialų triušiukų tualetą su kraiku. Jei triušiukas kampo neišsirinko, tualeto nedėkite. Dabar jau galite bandyti triušiukui leisti palakstyti po namus, bet ne neilgai, kad triušiukas nepriprastų gamtinių reikalų daryti už narvelio ribų. Paleidus triušiuką palakstyti, nepamirškite patraukti gėlių, kurias triušiukas gali pasiekti ir paragauti. Taip pat patartina paslėpti įvairius laidus, kurie yra atviroje vietoje, triušiukas – tai smalsus graužikas, kuris gali užsinorėti paragauti ir jų. Negalima triušiuko imti už ausų, pilvuko, ar galinių kojų. Tai triušiukui sukels didžiulį diskomfortą ir skausmą. Triušiuką galima imti  už sprando ir tuo pačiu BŪTINAI laikant galines kojytes arba dviem rankomis, pakišant ranką tarp priekinių letenėlių tuo pačiu prilaikant ir užpakaliuką (parodyta žemiau esančiuose paveiksliukuose).

                                          






MAITINIMAS

Triušiukai maitinami specialiu maistu, skirtu triušiukams, tačiau mitybai yra būtiniausias - šienas. Šienas gali būti paprastas pievų, Alpių, su mėtų, ar medetkų priemaišomis. Specialistai geriausiu įvardina – motiejukų. Mes naudojame paprastą šieną ir ūkininkų. Šienas yra pievų, kurios yra kuo atokiau nuo kelio, pramoninių laukių ir t.t. Pagal specialistų rekomendacijas, šienas triušio mityboje turėtų sudaryti 80%.

Kombinuoto maisto – granulių rekomenduojama į dieną duoti 60 – 90 g, priklauso nuo triušio dydžio bei svorio. Į kombinuoto maisto – granulių sudėtį įeina: presuota žolė, šienas, grūdai, visi reikalingi mineralais bei vitaminai A, B, C, D ir t.t.). Rekomenduojama triušiuką šerti ryte ir vakare, pvz.: ryte 2 – 3 valg. šaukštai ir vakare panašiai.  

Įvairinti mitybą galima pradėti, kai triušiukui sueina 3 mėnesiai. TAČIAU tai turi būti ypač su saiku, o geriausia pradėti nuo lapinių salotų (ĮDĖMIAI PASKAITYKITE PRODUKTŲ SĄRAŠĄ PAČIOJE PABAIGOJE). Teirausitės, kas yra su saiku, tai yra duoti vieną špinato lapelį ir viskas, po poros dienų – kelis. Primenu, kad triušiai turi jautrų skrandį, tai viską, kas susijęs su mityba – turi būti atsargiai ir su saiku!

Triušiukų dantys nuolat auga, kad neužaugtų pernelyg ilgi, triušiukas nuolat turi ką nors graužti, kramtyti, kad tie dantukai būti dildinami. Triušiams galima duoti graužti šakeles (mažiems triušiukams negalima, tas pats principas, kaip ir su daržovėmis). Tinka obels, beržo, ąžuolo, karklo, liepos šakelės. Nuskynus rekomenduojama bent dieną pavytinti ir tada duoti. Jeigu neturite galimybės duoti šakelių, duokite specialios kreidos, skirtos triušiukams. Tik stebėkite, ar triušiukas nežaidžia su kreida ir jos tiesiog nedrąsko, nes kitu atveju – kreidos nebeliks per pusdienį ir naujos jokios. Turi pagraužti palikti ramybėje. Lengvai kramtomas maistas Jūsų augintinio dantims sukelia patologiją. Triušiams negalima duoti kaulavaisių (vyšnios, slyvos, trešnės) šakelių.

Triušiukams, kaip skanėstą galima duoti džiovintų obuoliukų, daug sveikiau nei žalias obuolys. Nepersistenkite su skanėstais. Visi norime palepinti augintinius, bet dažnai gyvūnų parduotuvėse pasiūla yra tik komercija. Triušiams tikrai nėra tinkami įvairūs jogurtiniai bei ryškios spalvos skanėstai. Nepasitikėkite, kai darbuotojos Jums siūlo teikdamos, kad galima ir nieko neatsitiks. Dažnai gaunu klausimą, ar galima duoti lazdeles, kurias taip pat galima rasti gyvūnų prekių parduotuvėse. Galima duoti, bet vėlgi – su saiku ir retai. Lazdelėse galima rasti tų pačių spalvotų priedų, cukraus, lipiklių ir t.t.

Šiltuoju sezonu, triušiukui vandenį reiktų keisti kas dieną, o šaltuoju sezonu, galima rečiau. Tikrai tinka vanduo iš čiaupo, jei jį geriate ir patys. Vanduo triušiui yra būtinas, tai pasirūpinkite, kad jo jam nestigtų, ypač jei ruošiatės išvykti porai dienų. Geriau įsigykite didesnės talpos gertuvę. Mūsų triušiai geria iš gertuvių, bet nemažai žmonių teiraujasi, ar galima duoti gerti iš dubenėlio. Be abejo, galima, tačiau mūsų patirtis, kad ir kokį sunkų (keramikinį) dubenėlį dėdavome, triušiai juos stumdydavo, įmerkdavo letenėles, išpildavo ir t.t. Tačiau, jei Jūsų triušiui tai yra priimtina – puiku, naudokite dubenėlį!

Triušiukui reikalinga speciali druska (tinka ir Himalajinė), kurią galite įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėse. Jos triušis neturi laižyti gausiai, tik šiek tiek. O jei nelaižo išvis – viskas gerai, Galite net nepastebėti arba triušis nenori. Jei laižo ypač gausiai, pasitarkite su veterinaru, ar triušiukui viskas gerai.

Vasaros atostogų metu nemažai šeimininkų paleidžia laisvai judėti savo augintinius į kiemą, tikėdami, kad žalia žolė ir daržovės iš savo sodo yra labai sveika. Staigus sultingų pašarų padidėjimas ir kieto maisto trūkumas triušio virškinimo trakte gali sukelti įvairius sutrikimus, ar disbakteriozę, kuri yra labai pavojinga žolėdžiams gyvūnams. Taigi, paleiskite ir stebėkite, kad viskas būtų saikingai. 


TRIUŠIUKO PRIEŽIŪRA

Nuo 10 - 11 savaičių triušiukus rekomenduojama (aš ir veterinarai rekomenduojame 100%, bet tai yra Jūsų augintinis) skiepyti dvivalente vakcina (Pestorin mormyx). Skiepijama veterinarinėse gydyklose, vakcinacija kartojama kartą į metus. Skiepas būtinas, jeigu triušiuką planuojate vasarą laikyti kieme, ar bent jau išvesti į lauką. Jeigu triušiuko nevesite į kiemą, vis tiek, galite ligą atnešti iš kiemo “su batais” ir pan. Skiepijama nuo dviejų ypač pavojingų ligų: maro ir miksomatozės. Šios ligos yra virusinės, o mirtingumas yra labai didelis, beveik 100%, nes pastebėti pačioje pradžioje, ją labai sunku.

Nagai kerpami su specialiomis žirklutėmis. Dažniausiai rekomenduoju, kai eisite pas veterinarą pasiskiepyti, paprašykite, kad Jums parodytų, kaip taisyklingai apkirpti nagučius. Kerpamas negyvas baltos spalvos nago galiukas iki raudono gyvnagio. Labai svarbu neįkirpti į raudoną gyvnagį, nes tada nagas ims kraujuoti. Norint apkirpti nagus, tiesiog pasiimkite triušiuką ant kelių, atremkite nugara jį į save ir kirpkite, dviese visada lengviau. Jeigu triušiukas neramus, bijo, spardosi, palikite nagų kirpimą specialistui (veterinarijos gydytojui), jis Jus pamokys kaip taisyklingai reikia laikyti triušiuką ir kaip apkirpti nagučius, kad jam nebūtų streso. Kirpti nagučius užtenka kartą į mėnesį arba žiūrėkite, pagal poreikį, nes nagučiai visiems auga skirtingu greičiu. Jeigu nekarpysite nagų, triušiukui su laiku dėl per ilgų nagų, gali deformuotis kojytės. Jei atsitiko taip, kad netyčia įkirpote į raudoną gyvnagį ir  pažeistas nagas kraujuoja, tai tada uždėkite švarų rankšluostį, ar vatos gabaliuką, kol nagas nustos kraujuoti. Palaikę keletą minučių, paleiskite triušiuką, jis pats išsilaižys žaizdą. Vertėtų sunerimti tik jeigu kraujavimas nenustoja ilgesnį laiką, t.y. 15 – 20 min, gali būti, kad žaizda gilesnė, tad rekomenduočiau paskambinti veterinarui.

Triušiuko nagų kirpimo iliustracija (Quick – gyvnagis, į kurį kirpti NEGALIMA. Cut here – parodyta nago dalis, kurią reikia kirpti).


Maudyti triušiuko negalima. Rekomenduojama, nebent tik labai retais atvejais, jeigu triušiukas išsitepa, ar suviduriuoja ir negali pats išsivalyti kailiuko. Triušiai švarūs gyvūnai ir dažniausiai dažnai ir daug prausiasi. Maudynės triušiui gali sukelti didžiulį stresą, kas gali baigtis mirtimi (sustos širdutė). Taigi, jei reikia apiprausti triušiuką, tai darykite ramiai, kad triušiui sukeltų kuo mažiau streso.


Maudyti triušių negalima!

Jeigu norite triušiuką išnešti į kiemą palakstyti, naudokite specialias petnešas ir pavadėlį, nebent turite uždarą kiemą. Labai svarbios oro sąlygos. Triušiukams labai pavojingas vėjuotas, drėgnas, lietingas, ar karštas oras. Negalima leisti triušiuko ant žolės, kuri yra nenudžiūvusi nuo rytinės, ar vakarinės rasos. Jei triušiukas suvalgys drėgnos žolės, jam gali išpūsti pilvuką. Tinkamiausios oro temperatūros sąlygos triušiuko išleidimui į lauką nuo +15 iki + 20 laipsnių šilumos. Saugokite triušį nuo skersvėjo. Jis yra labai ir netgi mirtinai pavojingas. Taip pat triušiai lengvai perkaista.

Jei pamatysite, kad triušiukas valgo savo išmatas. Vienas kiškinių gyvūnų fiziologijos ypatumų yra koprofagijos (išmatų ėdimo) poreikis. Siekiant gauti daugiau vitaminų ir baltymų, triušiui būdinga valgyti nakties išmatas, kurių konsistencija yra minkštesnė, negu dienos išmatų. Šiose išmatose yra didelis baltymų ir vitaminų kiekis, kurie yra susintetinami iš augalinių maisto produktų mikroorganizmais, gyvenančiais triušių aklojoje žarnoje. Kad šios maistinės medžiagos būtų geriau įsisavintos, jos turi grįžti į triušio skrandį.

Triušiukui galima duoti vitaminų, kurie lašinami į vandenuką.  Rekomenduoju duoti „Lebensvitamine“ Beaphar firmos (50 ml) arba „Chomovit complex“ (15 ml) vitaminus, bet būkite atsargūs dozuodami vitaminus! Ir tie, ir tie vitaminai yra geri. „Lebensvitamine“ galima įsigyti gyvūnų parduotuvėje „Kika“, o  „Chomovit complex“ pirkta veterinarijos klinikoje, kaina 2 eurai. Skiriasi tūris bet „Lebensvitamine“ į vandenį reikia lašinti  15 – 17  lašiukų, o „Chomovit complex“ 3 – 7 lašus. Vitaminus lašinamus į vandenį galima duoti kartą į mėnesį. Jei triušiukus sirgo, imunitetui pastiprinti – galima dažniau, bet rekomenduoju pasitarti su veterinaru. Į gertuvę vandens įpilkite tiek, kiek triušiukas išgeria per vieną dieną ir įlašinkite vitaminus. Neišgertą per dieną vandenį su vitaminais išpilkite ir įpilkite šviežio vandens. Per ilgai nepakeitus vandens su vitaminais, vanduo pradės rūgti ir triušis gali susirgti. Atsiminkite, jog vitaminų perteklius yra daug blogiau triušio sveikatai nei jų trūkumas.

Vitaminų, kurie lašinamį į vandenį, pavyzdžiai.



TRANSO BŪSENA

Jau minėjau, kad triušiai dažniausiai nemėgsta būti laikomi ant rankų. Ne kartą teko gauti nuotrauką, kad triušis laikomas ant nugaros ir neva jam tai patinka ir jis tada ypač ramus, nejuda, nesipriešina. Nuotraukoje žemiau matyti, apie ką kalbame.

Triušis pavaizduotas transo būsenoje. NEGALIMA taip vartyti, ar laikyti augintinio!

Natūraliai gamtoje triušiams yra būdinga apsimesti negyvais, kad netaptų plėšrūnų auka. Kai žmonės tai darote namie, triušis suvokia, kas vyksta aplink, BET kūnas tampa paralyžiuotas ir dėl to jis nejuda. Triušis paprastai tokioje padėtyje užsimerkia, kvėpavimas padažnėja ir letenos yra atpalaiduotos. Labai retais atvejais, triušis pats netyčia apsiverčia ir panyra į transo būsena. Nemaišykite, kai triušis guli ant šono, tai yra normalu, taip triušiai dažniausiai ilsisi arba miega, o kadangi triušiai miega mažai arba dažniausiai miega tupėdami (dėl instinkto būti pasiruošusiems sprukti), tai gulėjimas ir miegojimas ant šono rodo, jog triušis yra visiškai atspalaidavęs ir pasitiki jį supančia aplinka. Triušis transo būsenoje ne tik yra paralyžuotas, bet jaučia baimę bei stresą, taip pat kvėpavimas padažnėja, kaip ir širdies susitraukimų dažnis. Triušiai, kaip minėjau, šioje būsenoje suvokia visa aplinką, tiesiog nieko negali padaryti. Visas šis sukeliamas dirbtinis stresas – nėra sveikas triušiui. Jei triušis serga kokiomis kvėpavimo, širdies ligomis, tai jis transo būsenoje gali mirti nuo streso. Išimtis yra – veterinarai. Kartais veterinarai triušiui sukelia transo būseną, kad būtų lengviau apžiūrėti, ar atlikti tyrimus.


TRIUŠIS KANDA, KODĖL?

Dažniausiai triušiai yra švelnūs augintiniai, retkarčiais švelniai “kibina” mus žnybdami. Gali pasitaikyti, kad įkanda grubiau, nes užuodžia, ką nors ant rankų. Taigi, kodėl triušis rodo agresiją? Triušis tikrai gali įbauginti, išgąsdinti, nes kanda jis tikrai stipriai ir gali likti net ir randas. DAŽNIAUSIAI triušis kanda, kai bijo, tai yra gynyba. Tokiais atvejais, pagal triušio psichologiją, jis galvoja, kad Jus išgąsdinęs, jis Jus privers jį palikti ramybėje. Dar labai dažnas atvejis, kai triušis puola, kai yra tvarkomas jo narvelis, ar norima įdėti maisto. Triušis instinktyviai gina savo erdvę, taigi – prieš tvarkant narvelį – triušį iš jo išimkite, o prieš imant maisto indelį, pirmiausia paglostykite triušį, ar prilaikykite jį ir tada pilkite maistelį. Svarbiausia – stebėkite triušį, kas jam kelia susierzinimą, kokie Jūsų veiksmai provokuoja jį, gąsdina ir kelia baimę, nerimą. Triušio psichologija gamtoje jį verčia būti budriu, gintis, jei jaučia baimę, jeigu po jo agresyvumo parodymo Jūs atsitraukėte, jis tai įsidėmi ir puolimas gali tapti įpročiu. 
Keletas požymių, kada triušis jaučia baimę, ar stresą:
· Nuolat slepiasi. Jei triušis nuolat slepiasi, kai tik įeinate į kambarį, ar prieinate prie jo narvelio.
·  Laikosi nuošaly. Visada laksto pakampiais, nesidomi Jumis.
·  Puola ir pabėga.
· Lengvai nustemba – išsigąsta. Triušius išgąsdina bet koks staigus judesys.
·  Nuolatos stebi ir yra budėjimo režime.

Jei paėmėte jau paūgėjusį, ar kelių metų triušiuką, tai gali prireikti laiko jam apsiprasti, nežinia, kokioje šeimoje jis buvo prieš tai. Esu turėjusi įtin agresyvių priglaustinukų, kurie eigoje tapo įtin meilūs… Tiesiog reikia laiko, kantrybės ir atidžiai stebėti jo elgesį bei Jums skleidžiamus signalus apie tai, kada jam neramu. Jei triušis Jus puola, nebėkite, būkite šalia, taip parodydami jam, kad jo nebijote, šiek tiek atsitraukite, bet leiskite jam nurimti. Dar galima bandyti triušį prisijaukinti su skanėstais, tada lėtai jį paglostykite. Dažnai nekastruoti/nesterilizuoti triušiai būna agresyvesni ir labiau gina teritoriją.
Retai, bet kartais agresyvumas kyla dėl skausmo. Triušiui skauda, jis jaučia diskomfortą, nenori, kad būtų prie jo lendama, dėl to nori Jus įbauginti, kad paliktumėte jį ramybėje.
Keli požymiai, kai triušis Jums duoda įspėjimą:
·  Urzgia (kažkas panašaus į kriuksėjimą) – įspėjimas, kai triušis Jums sako, kad yra piktas ir pasirengę pulti.
·  Ausys nukreipiamos atgal  - irgi įspėjimas, kad triušis pasirengęs pulti.
·  Boksuojasi letenėlėmis – kai triušis bando pulti priekinėmis letenomis.
·  Trepsi galinėmis kojomis – įspėjimas, kad triušis bijo, ar pasiruošęs pulti.

Taigi, stebėkite šiuos ženklus. Taip pat triušis gali kąsti nepažįstamam, nes jis puikiai iš kvapo ir balso skiria savo šeimos narius. 



 TRIUŠIŲ IŠMATOS IR ŠLAPIMAS

Vidutiniškai triušis pagamina 200 – 300 išmatų per dieną. Žinoma, tai priklauso nuo triušio dydžio ir suvalgomo maisto kiekio. Triušiai po valgymo, ima gausiai tuštintis praėjus valandai – dviem. Taigi, geriau prieš išleidžiant padūkti, neduokite triušiukui valgyti. Beje, šienas yra daug greičiau suvirškinamas nei granulės. Būna, kad triušiai paleisti, tam tikrose vietose tuštinasi, tai greičiausiai jie bando pažymėti teritoriją, kas dažniau būdinga patinams. Triušių virškinimo sistema unikali tuo, kad ji nuolat turi dirbti, t.y. triušiai beveik nuolat turi valgyti, ar ką nors kramsnoti, dėl to ir tuštinasi daug. Tokiu būdu yra palaikomas jų energijos lygis – aktyvumas ir stabili, nuolat judanti virškinimo sistema. 

Išmatos:

Pavaizduotos normalios triušių išmatos.

Triušių išmatos turi būti kietokos, vienodo dydžio ir spalvos rutuliukai. Normalios triušių išmatos beveik neturi kvapo. Jei iš triušio kraiko dėžutės sklinda stiprus kvapas, tai reiškia jis yra šlapimo, bet ne išmatų. Triušių išmatos labai daug pasako apie triušių sveikatą, ligas, taigi turime kas dieną jas stebėti.

Pavaizduoti cekotropai.

Cekotropai yra mažos maistinių medžiagų ir mažų, minkštų išmatų sankaupos, kurias triušiai suvalgo. Tai yra visiškai normalu ir natūralu, nenustebkite. Cekotropai gaminami aklojoje žarnoje, kur gyvena natūralios bakterijos, o nesuvirškinamos triušių maisto raciono dalys paverčiamos cekotropais. Taigi, tai reiškia, kad triušiai turi valgyti cekotropus, kad iš maisto gautų visas reikalingas maistines medžiagas. Paprastai triušiai valgo savo cekotropus tiesiai iš išangės, todėl jūs dažniausiai jų net nepamatysite. Jei cekotropus matote per dažnai, peržvelkite triušio mityba, gali būti, kad jo mityboje per daug gausu cukraus. Vieni triušiai didžiąją dalį cekotropų gamina naktį, kiti – ryte.

Išmatos, kurio yra triušių kailio (šerių).

Kartais triušių išmatos būna sujungtos kailiu, atrodo lyg karoliai. Tai būna gana dažnai, ypač dažnai, kai yra šerimosi sezonas, tačiau reikia nepamiršti, kad tai yra įprasta ir ilgaplaukiams triušiams. Reikia atkreipti dėmesį, kad bet kokiu atveju, išmatos turi būti bekvapės, panašaus dydžio, kietesnės struktūros. Jei tokios išmatos įtin dažnos, tai dažniau stenkitės jį šukuoti, nes tai rodo, kad triušio virškinimui sunku susidoroti su kailio pertekliumi. Primename, kad triušiai vemti negali, o didelis kailio perteklius gali užkimšti visą virškinimo sistemą.

Pavaizduotos dvigubos išmatos.

Jeigu triušio virškinimas šiek tiek sulėtėja, tai jis gali pradėti tuštintis dvigubomis, ar net trigubomis išmatomis. Paprastai tai atrodo lyg įprastos išmatos, tik įgauna pailgą ovalo formą. Spalva ir tekstūra turėtų būti kaip įprastų išmatų. Jei per dieną tokių išmatų matote vos kelias – nereikia sunerimti, tačiau jei tai dažnas reiškinys, sunerimkite, ar triušis nestresuoja, kaip jo mityba, nes tai ženklas, jog triušio virškinimas yra sulėtėjęs. Jei tai vis kartojasi ir kartojasi bei nerandate priežasties, kreipkitės į veterinarą.

Pavaizduotos smulkios išmatos.

Smulkios triušio išmatos rodo, kad Jūsų triušis patiria stresą, ar skausmą. Jei smulkios išmatos būna vos pora valandų, o po to viskas susinormalizavo, tai greičiausiai tebuvo stresas, tačiau jeigu jeigu išmatos netampa normalios, tai greičiausiai triušis serga ir rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į veterinarą. 

Pavaizduotos deformuotos triušių išmatos.

Deformuotos triušio išmatos gali būti, kai triušis nepakankamai valgo, yra užsikimšęs jo žarnynas, atsigaudinėja po operacijos (bet eigoje, kai triušis atsigauna, tai turėtų praeiti), bet dažniausiai tai reiškia, kad triušiui yra dehidratacija. Visais atvejais, stebėkite triušį, jei tai nepraeina greitu metu, būtina kreiptis į veterinarą.

Pavaizduota disbiozė ir skystos išmatos - viduriavimas.

Aklosios žarnos disbiozė yra nesusiformavęs cekotropas (aptarėme juos šiek tiek aukščiau), kurį dažniausiai sukelia netaisyklinga mityba. O skystos išmatos jau turėtų kelti rimtą susirūpinimą. Aklosios žarnos disbiozė dažniausiai būna trumpalaikė ir mažiau pavojinga. Tai atsitinka, kai žarnyno bakterijos yra išsibalansavusios. Viso to priežastys gali būti: mityboje daug cukraus, mažai skaidulų, dantų problemos, šlapimo takų sutrikimai, nutukimas, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.  Viduriavimas nėra dažnas reiškinys, bet keliantis susirūpinimą. Triušio virškinimo sistema yra visiškai sutrikusi. Viduriavimas dažnai pasireiškia jaunikliams, kurie yra atjunkomi nuo motinos ir jų organizmas negali tinkamai funkcionuoti, kai jį puola bakterijos.

Pavaizduotos triušio išmatos su gleivėmis.

Gleivių triušio išmatose gali būti po ligos, ypač po GI sąstingio (virškinamojo trakto sustojimo). Tai nėra dažnas reiškinys ir parodo, kad žarnyno bakterijos yra visiškam disbalanse. Taip pat tai gali būti žarnyno parazitų požymis (galima rasti ir kaspinuočių), geriausia tokiu atveju paimti išmatų mėginį ir skubėti pas veterinarą.

Taigi, apibendrinus, dažniausiai nenormalių išmatų priežastys yra:

·  Nesveika mityba. Tai yra mityba su daug cukraus (daug vaisių, spalvotų priedų, per daug daržovių), nepakankamas kiekis skaidulų. Triušis turi gauti pakankamai šieno, žolės.

·  Nutukimas. Antsvoris dar niekaip neišėjo į naudą. Toks triušis nenori judėti, yra liūdnas, ko pasekoje sulėtėja žarnyno veikla. Dažnai nutukusiems triušiams cekotropai prilimpa prie užpakaliuko.

·  Ligos.

·  Parazitai (kirminai).

Jei triušis nesituštino per paskutines 12 valandų, tai yra avarinė situacija. SKUBIAI turite vykti pas veterinarą.


Šlapimas:

Įprastas triušio šlapimas gali būti nuo geltonos iki auksinės oranžinės spalvų. Pamačius raudoną, rudą, ar baltą šlapimą – verta aptarti su veterinaru, bet kartais tai irgi gali būti normalu. Sunerimti reiktų, kai šlapime matote į smėlį panašių dalelių, ar kraujo, nes tai gali būti didesnių sveikatos problemų požymis. Paprastai triušiai šlapinasi 2 – 8 kartus per dieną ir šlapimas būna aukso geltonumo arba gintaro oranžinės spalvos, nevisiškai skaidrus. Triušiai su šlapimu išskiria ir kalcio perteklių, tačiau jei šlapimas būna labai drumstas, tai gali būti rimtesnės šlapimo pūslės būklės požymis.

 Pavaizduotas triušių šlapimas.

Auksinis, gintarinis, rausvas, skaidrus šlapimas – galimos triušių šlapimo spalvos. Rudas, arba tamsus – paprastai reiškia, kad Jūsų triušis patiria dehidrataciją.  Baltas šlapimas – kalcio pertekliaus pašalinimas (kalcio nuosėdos) tik tai neturėtų būti labai dažnas dalykas. Kai triušio šlapime matote nemažai nuosėdų – tai vadinama šlapimo pūslės nuosėdomis ir jau kelia susirūpinimą, nes gali būti, jog triušio pūslėje yra akmenų, ar kokia nors infekcija. Kraujas šlapime yra retas dalykas, tik skirtumas, ar jis yra pilnai rausvas, ar kraujo dėmelės. Jei matote dėmeles – gali būti kraujas, o tai jau irgi kelia susirūpinimą. Kai triušio šlapimas yra raudonas – tai gali būti dėl gydymo antibiotikais, kai mityboje yra gausu betakarotino (morkos, špinatai), uogų (aviečių, braškių). Jei sudvejojote, galite atlikti bandyma su vandenilio peroksidu. Paimkte triušio šlapimo mėginį, arba ant šlapimo balutės užpilkite vandenilio peroksido, jei jame yra kraujo – ims putoti, jei neputos – kraujo nėra.

Dvi dažniausiai pasitaikančios triušių šlapimo sveikatos problemos yra šlapimo pūslės nuosėdos ir akmenys. Šlapimo pūslės akmenys atsiranda, kai kalcio perteklius sukietėja ir susidaro akmenys inkstuose bei šlapimtakiuose. Šlapimo pūslės nuosėdos yra panašus dalykas, tačiau jį sudaro sutirštėjęs kalcis, kuris nevirsta į akmenis. Abu atvejai yra skausmingi ir turi būti gydomi. Triušių šlapimo pūslės nuosėdų požymius aptikti sunku, tačiau ligai progresuojant galima pastebėti šiuos požymius:

·  Triušis šlapinasi dažniau nei įprastai.

·  Šlapinasi ne jo tualete, ar kampe.

·  Varvantis šlapinimasis (sunkiai šlapinasi po kelis lašiukus)

·  Visai nepavyksta šlapintis (laiko pakėlęs uodegą, lyg norėdamas šlapintis, bet neišeina)

·  Gausu nuosėdų šlapime (kai šlapimas išdžiūna, jame gausu lyg kreidos likučių, smėlio)


Veterinarai nėra visiškai tikri dėl šlapimo pūslės akmenų atsiradimo, bet yra ryšys su tam tikrais rizikos veiksniais, kurie gali būti visa ko priežastis:

·  Genetika. Kartasi gali būti tolimoje giminėje šios sveikatos problemos, dėl to  jų sunku išvengti.

·  Dehidratacija. Triušis negeria pakankamai vandens, šlapimas yra labiau koncentruotas ir kalcio perteklius yra sunkiau pašalinamas iš triušio kūno, kuris kaupiasi inkstuose.

·  Per mažai judėjimo. Triušis gyvena per mažame narve, kur negali judėti, retai išleidžiamas palakstyti, netvarkingas narvelis nes triušiai mėgsta švarą, o tai gali triušiui kelti diskomfortą bei stresą.

·  Inkstų ligos. Kartais šlapimo pūslės akmenys ir nuosėdos gali būti rimtesnės inkstų ligos simptomas.

·  Mityba, kurioje gausu kalcio. 


 TRIUŠIŲ LIGOS

Triušių ligų yra labai labai daug... Jeigu augintinis rimtai negaluoja, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją. Dažnai triušiuko negalavimo priežastimi tampa netaisyklinga ir nepilnavertė mityba, retas išleidimas iš narvelio, psichologinės traumos (nes triušiukai jautrūs gyvūnėliai). Visada įdėmiai stebėkite triušiuką, jeigu jis tapo vangesnis, liūdnesnis, nejudrus, blogai valgo, negeria ir dar ima viduriuoti – reiktų labai stipriai sunerimti. Viduriavimas triušiams yra labai pavojingas ir dažniausiai būna jauno triušiuko mirties priežastimi. Jeigu triušiukas negausiai viduriuoja, narvelyje palikite tik šieno ir vandens, visą kitą išimkite. Jeigu viduriavimas nepraėjo per dieną, skubiai kreipkitės į veterinarą.  Jei pasitaiko, kad triušiukas kartais suviduriuoja, bet negausiai, veterinarijos gydyklose galima nusipirkti „Bio-lapis“ miltelių, kurie sureguliuoja žarnyno veiklą. Tam tikrą miltelių dozę reiktų sumaišyti su vandeniu ir padarius tyrelę ir maitinti su pipete, ar švirkštu. Jei triušis pradeda čiaudėti (dažnai  ir nosytė yra šlapia) galima pabandyti vandenyje ištirpinti pusę vitamino C tabletės. Jei čiaudulys nepraeina ir galiausiai triušiukas ima vis gausiau čiaudėti ir sloguotis, triušiuką reiktų parodyti veterinarijos gydytojui.

Pagrindiniai ligos požymiai: viduriavimas, pastovus ir didelis troškulys (tiesa, šiltuoju sezonu jis galimas ir nereiktų stebėtis), dingęs apetitas, riebaluotas kailis, išskyros iš akių, išskyros iš ausų, išskyros iš nosies, tekančios seilės, sunkus ir duslus kvepavimas, čiaudulys, apatiškumas.
Trumpai aprašysiu dažniausiai pasitaikančias triušių ligas:

  • Virškinamojo trakto sąstingis (GI stasis – gastrointestinal stasis) – tai stadija, kai triušio žarnyno veikla sulėtėja arba visiškai sustoja. Kai žarnyno veikla sustoja, maistas irgi yra sustojęs, nevirškinamas ir susidaro vadinamieji kamščiai… Tada žarnyno bakterijų ima daugėti iki kritinės ribos, ko pasekoje susidaro dujos, kurios ir išpučia pilvuką. Triušio pilvukas tampa lyg kietas balionėlis. Fiziologiškai triušis negali pašalinti dujų, taigi GI sąstingyje, triušiukai dažniausiai būna susigūžę, susikuprinę, nes jiems skauda…Šis negalavimas pasitaiko nemažai triušių, ir man, kartais tenka su tuo susidurti, taigi stebėkite triušį visada įdėmiai ir jei pastebėjote šiuos simptomus, BŪTINA sunerimti bei kreiptis į veterinarą kuo skubiau:

-  Nevalgo. Jei triušis nevalgė daugiau nei 10 valandų arba atsisako mėgiamo maisto – skanėsto, tai jau kelia susirūpinimą.

-  Jokių išmatų. Akstyvoje GI stadijoje, išmatos dažnai būna mažos, netaisyklingos, jų būna mažai, kol galiausiai jos išvis dingsta.

- Viduriavimas ir išmatos su gleivėmis. Triušiai neturi viduriuoti. Gali skysčiau tuštintis, bet bet koks viduriavimas turi sukelti susirūpinimą.

-  Pilvo gurgimas arba jokio garso nebuvimas. Pabandykite prikišti ausį prie triušio pilvo, galima išgirsti įvairius virškinimo garsus (visai kaip pas žmogų). Jeigu nėra jokių garsų, arba girdimas garsus gurgimas – sunerimkite.

-  Susigūžimas. Triušiai tupi susigūžę, kai jiems skauda, ypač kai problema yra susijusi su žarnynu. Bet atkreipkite dėmesį, triušiukas atrodo guli susigūžęs, bet dažniausiai priekinėmis letenėlėmis laiko visa svorį, kitaip sakant, stengiasi, kad išpūstas pilvukas neliestų pagrindo, nes jiem skauda.

-  Energijos trūkumas. Sveiki triušiai yra aktyvūs, bendraujantys, pasitinkantys žmogų, jei triušiukas tupi kampe ir yra apatiškas – tai yra  vienas iš pagrindinių ligos požymių.

Dėl ko atsiranda GI stadija? Dažniausiai dėl netinkamos mitybos (mityboje gausu cukraus, per daug žalio maisto, ar kombinuoto pašaro, per mažai valgoma šieno…), dėl judėjimo trūkumo (retai išleidžiamas iš narvelio), stresas, vandens trūkumas, netinkamo daikto (maisto produkto) suvalgymas… Laiku pamačius simptomus ir gavus tinkamą veterinarinę pagalbą- triušiuką gali pavykti išgelbėti, bet nusiteikite ir blogiausiam. Sakau tiesiai šviesiai, nes pati esu susidūrusi su šia liga… Yra pavykę, bet yra buvę ir deja… Tai priklauso nuo daugelio faktorių: laiku suteikta pagalba, veterinaro kompetencija, triušiuko imunitetas, organizmo teigiama, ar neigiama reakcija į medikamentus.


  • Plaukų (šerių) kamuoliukas (Hairball). Triušiai labai kruopščiai prižiūri savo kailį ir dažnai prausiasi letenėlių pagalba, taigi jie tikrai dažnai ir nemažai praryja savo kailiuko. Dažniausiai kailis yra puikiai suvirškinamas, bet gali pasitaikyti kailio perteklius (ypač šėrimosi sezonu), kuris susikaups triušio skrandyje. Skirtingai nei katės, triušiai negali išvemti kailio kamuoliukų. Triušiai fiziologiškai negali vemti. Per didelis šerių kiekis, gali užkimšti virškinamąjį traktą, ko pasekoje atsiras anksčiau aprašyta GI stadija… Pastebėkite triušio išmatas, jei pastebėsite, kad dauguma triušio išmatų yra lyg karoliukai (išmatos suvertos kailiuku lyg karoliai), tai gali būti ženklas, kad triušio virškinimas sunkiai tvarkosi su šerių pertekliu. Kokia yra prevencija? Taisyklinga triušio mityba, pastovus vandens turėjimas – tada šeriai bus suvirškinti be problemų, pakankama judėjimo galimybė ir pasistenkite triušiuką šukuoti kuo dažniau, ypač kai yra šėrimosi sezonas.

  • Ausų erkutės (Ear mites)Tai yra parazitas, kuris įsiskverbia į triušio ausis ir jų vidų padengia tokia lyg plutele bei sukelia niežulį. Ausų erkutes galima nesunkiai išgydyti, bet laiku nepastebėjus – gali atsirasti triušio ausies bakterinė infekcija. Ankstyvąją stadiją pastebėti tikrai sunku, dažniausiai yra pastebima, kai vidinė ausies dalis pasidengia plutele…Simptomai, kurie išduoda, jog greičiausiai augintinis turi ausų erkučių:

-  Kasymasis ir ausų kramtymas.

-  Galvos purtymas.

-  Vidinėje ausies dalyje matoma plutelė – tamsesnės spalvos sluoksnis.

-  Įbrėžimai ausyje.

-  Retėjantis kailis ant ausų ir prie ausų.

-  Ausys staigiai nulinksta, ima linkti (jei triušis yra stačiaausis), triušis ausis ima laikyti prigludusias prie nugaros.

Nebandykite nuvalyti vadinamos plutelės vidinėje dalyje. Tai yra labai skausminga. Važiuokite pas veterinarą, kuris paskirs medikamentus ir plutelė pasišalins savaime. Ausų erkutės yra užkrečiamos ir jei turite du triušius, ypač didelė tikimybė, kad yra užsikrėtęs ir kitas triušis. Ausų erkutėmis savo augintinį galite užkrėsti ir Jūs. Kaip? Tiesiog grįžote po kontakto su kitu gyvūnų (nežinojote, kad jis užsikrėtęs) ir su rankomis, drabužiais atnešėte ligą namo…


  • Šilumos smūgis (Heatstroke) – Triušiai sunkiai perneša karštį. Jie turi tikrai storą kailį, todėl sunku sureguliuoti kūno temperatūrą, atšilus orams. Aukštesnė nei 26 laipsnių temperatūra, jau yra laikoma pavojinga temperatūra triušiams. Simptomai, kad triušį gali ištikti šilumos smūgis:

-  Seilėtekis

-  Raudonos ausys

-  Lėtas/sutrikęs judėjimas

-  Drebulys

-  Bandymas kvepuoti aukštyn iškėlus galvą

-  Labai šlapia nosis ir sritis aplink ją.

Karštą dieną bandykite padėti triušiukams. Keletas patarimų: sudrėkinkite triušių ausis vėsiu vandeniu, nes triušiai kūno temperatūrą efektyviausiai reguliuoja per ausis, BET nepilkite vandens į ausų vidų! Jei pastebėjote rimtus šilumos smūgio požymius, apvyniokite triušį vėsiu rankšluosčiu, ne šlapiu, bet vėsiu. Tai padės triušio kūnui atvėsti ir sureguliuoti kūno temperatūrą. Kuo dažniau keiskite jo geriamą vandenį į šaltą. Stenkitės triušį laikyti kuo vėsesnėje vietoje karštomis dienomis.

  • Šnarpštimas, čiaudulys (Snuffles) – Pradiniai simptomai labai panašūs į žmogaus peršalimą, tačiau yra gerokai pavojingiau nei atrodo. Tai yra viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kuri pažeidžia triušio nosį, o kartais ir rimčiau – plaučius. Laiku pastebėjus – išgydyti įmanoma, tačiau uždelsus – gali baigtis mirtimi. Pagrindiniai simptomai:

-  Čiaudulys

-  Šlapia nosis

-  Išskyros iš nosies

-  Ašarotos akys

-  Sunkesnis kvepavimas

-  Vidinė letenėlių dalis gali būti šlapia, pakeitusi spalvą, nes tik triušiai ypač dažnai prausia nosytę po čiaudėjimo, tai „įkalčiai“ lieka ant letenėlių.

-  Seilėtekis

-  Apetito sumažėjimas

-  Energijos praradimas

-  Pakreipta galva

Dažniausiai ši infekcija atsiranda, kai yra įvykęs kontaktas su Pasteurella multocids bakterijomis. Tačiau tai gali sukelti ir begalė kitų bakterijų, kurios patenka į triušio viršutinius kvėpavimo takus. Įdomu tai, kad daugelis triušių šias bakterijas gali nešioti daugelį metų be jokių simptomų. Bakterijos bus ramybės būsenoje, kol triušiui kas nors neįvyko, pvz – nusilpo imunitetas. Tai labai užkrečiama infekcija, galinti greitai plisti tarp triušių.

  • Šlapimo pūslės nuosėdos (Bladder sludge) – nuosėdos atsiranda tada, kai triušio inkstuose ir šlapimo takuose kalcio perteklius virsta kristalais. Būna, kad jie susijungia ir tada gali atsirasti šlapimo pūslės akmenys. Tačiau dažniausiai triušis pasišlapina į tirštą smėlį panašia medžiaga, kuri yra vadinama šlapimo pūslės nuosėdomis. Simptomai:


-  Šlapinasi dažniau nei įprastai

-  Šlapinimąsi ne kraiko dėžutėje

-  Varvantis šlapimas

-  Sunku šlapintis arba visai nesišlapina

-  Labai drumstas šlapimas, išdžiūvus jam lieka šiurkščių, pilkų, kreidos likučių.

Priežasčių dėl šlapimo nuosėdų gali būti labai daug, pagrindinės iš jų, kad geriama mažai vandens, genetika, judėjimo trūkumas, inkstų ligos, šlapimo pūslės ligos. Geriausiai pasitarkite su veterinaru ir padarykite tyrimus.

  • Peraugę dantys (Overgrow teeth) – dar kitaip vadinamas netinkamu sąkandžiu. Iš tiesų, tai ypač dažnas dalykas triušiams. Triušio dantys nuolat auga, dėl to triušis turite nuolat kažką graužti, kramtyti, kad jie dildintųsi. Kai dantys perauga, tai gali sukelti įvairias infekcijas triušio burnoje arba kaukolėje. Veterinarai gali patrumpinti dantis, bet dažnu atveju, geriausias sprendimas pašalinti priekinius dantis. Triušis gali puikiai gyventi ir be jų, bet šiai operacijai reikia labai gero veterinaro. Jeigu netikrinate triušio burnos, tai gali būti sunku pastebėti dantų peraugimą, tačiau yra keltas požymių:

-  Svorio kritimas ir sumažėjęs apetitas.

-  Nevalgo jokio šieno

-  Seilių susikaupimas ant smakro (triušiai paprastai tai gali sunkiai nuslėpti)

-  Gumbeliai prie akių arba po smakru (nes dantys stumiami gilyn į žandikaulį).

-  Išskyros iš akių (gausus ašarojimas), nes dantys stumiami aukštyn link ašarų kanalų.

-  Nelygūs priekiniai dantys.

Dantų peraugimo priežasčių yra ne viena ir tikrai tai nėra tik veisėjo bei genetikos problema, kaip dažnai yra linkę nurašyti dauguma veterinarų. Geras bei kompetentingas veterinaras Jums niekada nepasakys, kad tai yra tik genetikos problema, o išvardins jų daugiau… Tiesos dėl genetikos yra, mes veisėjai tikrai stengiamės ir neveisiame triušių su ligomis, kurios gali būti paveldimos, bet ne visada žinome apie mūsų pačių triušių tėvų, senelių, ar prosenelių genetiką… Beje, kas liečia genetiką ir dantų problemas, tai yra labai dažna problema, kai perkate triušiuką iš daugyklų, o ne veislynų, nes daugyklose yra suleidžiami giminingi triušiai, taigi dantų problemos gali būti dar ir dėl kraujomaišos. Kaip buvau minėjusi, dantys perauga ir dėl nepakankamo kramtymo. Pasitaiko ir netikėtų trauma, būna, kad triušiai dėl savo pomėgio šokinėti, nukrenta ir susitrenkia, tai gali sutrikdyti taisyklingą dantų dygimą. Taigi, vienintelis dalykas, kurį galite sukontroliuoti, kas liečia triušių dantų problemas, tai yra kuo daugiau ir įvairesnio kramtymo bei graužimo.


Netaisyklingo priekinių dantų sąkandžio pavyzdžiai.


  • Miksomatozė (Myxomatosis) – Tai yra baisus virusas, plintantis tarp triušių ir sukeliantis patinimą – guzus aplink triušio akis, nosį, ausis. Jei triušis suserga šia liga, mirtingumas 95 – 100%. Gydymo nėra. Šis virusas buvo tikslingai įvežtas į Europą ir Australiją XX a. šeštajame dešimtmetyje, siekiant sumažinti laukinių triušių populiaciją, o nuo to laiko, jis tapo baisiu ir naminiams triušiams. Vienintelis būdas išvengti šios ligos yra – skiepai. Simptomai, kaip rašėme – patinimai aplink akis, nosį, ausis. Ligai progresuojant, triušių akių vokai taip sutinsta, kad triušis beveik nieko nemato, kvepuoti tampa vis sunkiau ir sunkiau. Ligos gydymo nėra, dažniausiai tai pasibaigia mirtimi. Pasitaiko retų atvejų, kai triušis pasveiksta, bet tada dažniausiai jis tampa ligos - viruso nešiotoju.  Triušiai gali užsikrėsti šiuo virusu per kraują, t.y. jį perneša kraujasiurbiai vabzdžiai (uodai, blusos, musės, erkės). Taip pat šis virusas gali būti perduodamas kontakto būdu. Vienintelė tikslingiausia prevencija dėl šio viruso yra skiepai. Bet kaip minėjau, čia Jūsų pasirinkimas ir atsakomybė. Mes be išimties visus skiepijame. Jei skiepyti atsisakote, keletas patarimų: izoliuoti, ar aptraukti triušio aptvarą tinkleliu taip, kad nepapultų uodai,  pastovi prevencija dėl blusų, dažnas narvelio valymas.
  • Gimdos navikai (Uterine tumors) – Nesterilizuojamos triušių patelės turi nemažą tikimybę susirgti gimdos vėžiu. Pagal statistiką, tikimybė, kad triušių patelės susirgs gimdos vėžiu, sulaukus trejų metų yra 60%, o vyresniems nei 6 metų triušiams šis skaičius padidėja iki 80%. Tai yra viena iš labiausiai paplitusių triušių vėžio formų. Deja, tai labai agresyvūs, piktybiniai navikai ir dažniausiai gyvūno tikrai nepavyksta išgelbėti.  Simptomai yra įtin sunkiai pastebimi, dažniausiai susirūpinama tik kai liga stipriai išplitusi, keletas iš požymių:

-  Svorio netekimas, net jei ir triušis valgo.

-  Kraujas šlapime.

-  Kosulys ir švokštimas.

-  Nevaisingumas arba ypač mažas vados dydis.

-  Patinęs arba gumbuotas pilvas.

Tikrai klaidinga ir pasenusi nuomonė, kad jei patelė turės bent vieną vadą, bus išvengta ligų, susijusių su gimda. Labai pykdo ši absurdiška nuomonė. Veisti gali tik atsakingi veisėjai, turintys veislynus. Visa kita – dauginimas už ką, pagal gyvūnų gerovės įstatymą, galite gauti baudas. Įsidėmėkite tai. Triušiai yra labai vislūs gyvūnai, taigi patelės dažnai rujoja, kas reiškia, kad jos gimda ruošiasi apvaisinimui, suintesyvėja pieno liaukų veikla. Ir tai tikrai nedings, jei patelė atsives vaikučių, gamta yra gamta. Instinktai nedings su viena vada.
Jei Jūsų auginamai patelei yra pastebėtas navikas, kuris tikėkimės nėra išplitęs, galima operuoti ir pašalinti naviką chirurginiu būdu. Tačiau daugeliu atvejų, auglys progresuoja toliau ir triušytei gali likti gyventi vos keli mėnesiai. Vienintelis būdas užkirsti kelią gimdos problemos – sterilizacija.

  • Musės ataka (Fly strike) – musės yra siaubingi ir šlykštūs padarai, kurios, iš tiesų, triušiams gali sukelti žiauriai daug problemų. Vienos iš jų, kai muses deda kiaušinėlius ant triušio (dažniausiai užpakalio srityje). Kai išsirita kiaušinėliai, lervos pradeda valgyti triušį tiesiogine šio žodžio prasme. Tai yra labai rimta, nes lervos triušį gali pražudyti per 24 – 48 valandas po išsiritimo. Triušiai gali pasveikti nuo Fly Strike, bet tik tuo atveju, jei yra greitai pastebima ir yra įmanoma, kad veterinaras pašalintų lervas. Deja, kas liečia simptomus, tai labai sunku pastebėti, nes liga kerta max greičiu. Pagrindinis požymis, tai akimis matomos lervos... Dar triušis gali tapti labai apatiškas. Dažniausiai musės deda kiaušinėlius drėgnoje, ar nešvarioje vietoje. Taigi, jei laikote triušį kieme, dažnai valykite narvelį ir apžiūrinėkite triušį. Ypač apžiūrėkite triušių užpakaliuko sritį, nes ten dažniausiai būna drėgna ir jei triušis yra susižalojęs, nes žaizdos irgi yra mėgiamos musių vietos…

  • Išsipūtimas (Bloat) – pilvo išsipūtimas atsiranda, kai triušio skrandyje susikaupia dujos, kurių triušis fiziologiškai negali pašalinti. Pilvukas tampa kaip balionėlis. Triušių skrandis nėra elastingas, taigi tai yra labai skausminga triušiukui. Pilvo išsipūtimo simptomai yra labai panašūs į aukščiau aprašytą GI stadiją, šių dviejų būklių skirtumas yra tik skrandžio arba pilvo srities išvaizda ir pojūtis. Triušio, kurio pilvas išpūstas, pilvas atrodys suapvalintas iš šonų, liesti sunku. Kiti simptomai:

-  Greitas kvepavimas

-  Nevalgo

-  Nesituština

-  Trūksta energijos

-  Apatiškas

-  Neranda tinkamos pozos ilsėjimuisi.

- Tupi susigūžęs


ŽOLELĖS, DARŽOVĖS, VAISIAI, ŠAKELĖS

Nors šis sąrašas yra gausus ir norisi pabandyti duoti daugelį šių produktų, bet triušiui tai tikrai nėra būtina. Aš esu bandžiusi tikrai ne viską, drąsiai kartais nedideliais kiekiais duotu salotos, krapų, pertražolių, šalavijo, mėtos, raudonėlio, baziliko, špinatų. Esu bandžiusi duoti braškės, banano, arbūzo, morkos, obuolio. Geriausia patarčiau palepinti žolelėmis, su daržovėmis būti atsargiems, o su vaisiais tuo labiau. Triušis yra begalo jautrus gyvūnas. Primenu, kad duodant kombinuotą pašarą ir šieną triušis bus laimingas, sotus ir sveikas.

NUORODA I SARAŠĄ - ČIA

INSTAGRAM

@maziejitriusiukai