TRIUŠIŲ IŠMATOS IR ŠLAPIMAS


Vidutiniškai triušis pagamina 200 – 300 išmatų per dieną. Žinoma, tai priklauso nuo triušio dydžio ir suvalgomo maisto kiekio. Triušiai po valgymo, ima gausiai tuštintis praėjus valandai – dviem. Taigi, geriau prieš išleidžiant padūkti, neduokite triušiukui valgyti. Beje, šienas yra daug greičiau suvirškinamas nei granulės. Būna, kad triušiai paleisti, tam tikrose vietose tuštinasi, tai greičiausiai jie bando pažymėti teritoriją, kas dažniau būdinga patinams. Triušių virškinimo sistema unikali tuo, kad ji nuolat turi dirbti, t.y. triušiai beveik nuolat turi valgyti, ar ką nors kramsnoti, dėl to ir tuštinasi daug. Tokiu būdu yra palaikomas jų energijos lygis – aktyvumas ir stabili, nuolat judanti virškinimo sistema. 

Išmatos:

Pavaizduotos normalios triušių išmatos.

Triušių išmatos turi būti kietokos, vienodo dydžio ir spalvos rutuliukai. Normalios triušių išmatos beveik neturi kvapo. Jei iš triušio kraiko dėžutės sklinda stiprus kvapas, tai reiškia jis yra šlapimo, bet ne išmatų. Triušių išmatos labai daug pasako apie triušių sveikatą, ligas, taigi turime kas dieną jas stebėti.

Pavaizduoti cekotropai.

Cekotropai yra mažos maistinių medžiagų ir mažų, minkštų išmatų sankaupos, kurias triušiai suvalgo. Tai yra visiškai normalu ir natūralu, nenustebkite. Cekotropai gaminami aklojoje žarnoje, kur gyvena natūralios bakterijos, o nesuvirškinamos triušių maisto raciono dalys paverčiamos cekotropais. Taigi, tai reiškia, kad triušiai turi valgyti cekotropus, kad iš maisto gautų visas reikalingas maistines medžiagas. Paprastai triušiai valgo savo cekotropus tiesiai iš išangės, todėl jūs dažniausiai jų net nepamatysite. Jei cekotropus matote per dažnai, peržvelkite triušio mityba, gali būti, kad jo mityboje per daug gausu cukraus. Vieni triušiai didžiąją dalį cekotropų gamina naktį, kiti – ryte.

Išmatos, kurio yra triušių kailio (šerių).

Kartais triušių išmatos būna sujungtos kailiu, atrodo lyg karoliai. Tai būna gana dažnai, ypač dažnai, kai yra šerimosi sezonas, tačiau reikia nepamiršti, kad tai yra įprasta ir ilgaplaukiams triušiams. Reikia atkreipti dėmesį, kad bet kokiu atveju, išmatos turi būti bekvapės, panašaus dydžio, kietesnės struktūros. Jei tokios išmatos įtin dažnos, tai dažniau stenkitės jį šukuoti, nes tai rodo, kad triušio virškinimui sunku susidoroti su kailio pertekliumi. Primename, kad triušiai vemti negali, o didelis kailio perteklius gali užkimšti visą virškinimo sistemą.


Pavaizduotos dvigubos išmatos.

Jeigu triušio virškinimas šiek tiek sulėtėja, tai jis gali pradėti tuštintis dvigubomis, ar net trigubomis išmatomis. Paprastai tai atrodo lyg įprastos išmatos, tik įgauna pailgą ovalo formą. Spalva ir tekstūra turėtų būti kaip įprastų išmatų. Jei per dieną tokių išmatų matote vos kelias – nereikia sunerimti, tačiau jei tai dažnas reiškinys, sunerimkite, ar triušis nestresuoja, kaip jo mityba, nes tai ženklas, jog triušio virškinimas yra sulėtėjęs. Jei tai vis kartojasi ir kartojasi bei nerandate priežasties, kreipkitės į veterinarą.

Pavaizduotos smulkios išmatos.

Smulkios triušio išmatos rodo, kad Jūsų triušis patiria stresą, ar skausmą. Jei smulkios išmatos būna vos pora valandų, o po to viskas susinormalizavo, tai greičiausiai tebuvo stresas, tačiau jeigu jeigu išmatos netampa normalios, tai greičiausiai triušis serga ir rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į veterinarą. 

Pavaizduotos deformuotos triušių išmatos.

Deformuotos triušio išmatos gali būti, kai triušis nepakankamai valgo, yra užsikimšęs jo žarnynas, atsigaudinėja po operacijos (bet eigoje, kai triušis atsigauna, tai turėtų praeiti), bet dažniausiai tai reiškia, kad triušiui yra dehidratacija. Visais atvejais, stebėkite triušį, jei tai nepraeina greitu metu, būtina kreiptis į veterinarą.

Pavaizduota disbiozė ir skystos išmatos - viduriavimas.

Aklosios žarnos disbiozė yra nesusiformavęs cekotropas (aptarėme juos šiek tiek aukščiau), kurį dažniausiai sukelia netaisyklinga mityba. O skystos išmatos jau turėtų kelti rimtą susirūpinimą. Aklosios žarnos disbiozė dažniausiai būna trumpalaikė ir mažiau pavojinga. Tai atsitinka, kai žarnyno bakterijos yra išsibalansavusios. Viso to priežastys gali būti: mityboje daug cukraus, mažai skaidulų, dantų problemos, šlapimo takų sutrikimai, nutukimas, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.  Viduriavimas nėra dažnas reiškinys, bet keliantis susirūpinimą. Triušio virškinimo sistema yra visiškai sutrikusi. Viduriavimas dažnai pasireiškia jaunikliams, kurie yra atjunkomi nuo motinos ir jų organizmas negali tinkamai funkcionuoti, kai jį puola bakterijos.


Pavaizduotos triušio išmatos su gleivėmis.

Gleivių triušio išmatose gali būti po ligos, ypač po GI sąstingio (virškinamojo trakto sustojimo). Tai nėra dažnas reiškinys ir parodo, kad žarnyno bakterijos yra visiškam disbalanse. Taip pat tai gali būti žarnyno parazitų požymis (galima rasti ir kaspinuočių), geriausia tokiu atveju paimti išmatų mėginį ir skubėti pas veterinarą.


Taigi, apibendrinus, dažniausiai nenormalių išmatų priežastys yra:


·  Nesveika mityba. Tai yra mityba su daug cukraus (daug vaisių, spalvotų priedų, per daug daržovių), nepakankamas kiekis skaidulų. Triušis turi gauti pakankamai šieno, žolės.


·  Nutukimas. Antsvoris dar niekaip neišėjo į naudą. Toks triušis nenori judėti, yra liūdnas, ko pasekoje sulėtėja žarnyno veikla. Dažnai nutukusiems triušiams cekotropai prilimpa prie užpakaliuko.


·  Ligos.


·  Parazitai (kirminai).

Jei triušis nesituštino per paskutines 12 valandų, tai yra avarinė situacija. SKUBIAI turite vykti pas veterinarą.


Šlapimas:


Įprastas triušio šlapimas gali būti nuo geltonos iki auksinės oranžinės spalvų. Pamačius raudoną, rudą, ar baltą šlapimą – verta aptarti su veterinaru, bet kartais tai irgi gali būti normalu. Sunerimti reiktų, kai šlapime matote į smėlį panašių dalelių, ar kraujo, nes tai gali būti didesnių sveikatos problemų požymis. Paprastai triušiai šlapinasi 2 – 8 kartus per dieną ir šlapimas būna aukso geltonumo arba gintaro oranžinės spalvos, nevisiškai skaidrus. Triušiai su šlapimu išskiria ir kalcio perteklių, tačiau jei šlapimas būna labai drumstas, tai gali būti rimtesnės šlapimo pūslės būklės požymis.


Pavaizduotas triušių šlapimas.

Auksinis, gintarinis, rausvas, skaidrus šlapimas – galimos triušių šlapimo spalvos. Rudas, arba tamsus – paprastai reiškia, kad Jūsų triušis patiria dehidrataciją.  Baltas šlapimas – kalcio pertekliaus pašalinimas (kalcio nuosėdos) tik tai neturėtų būti labai dažnas dalykas. Kai triušio šlapime matote nemažai nuosėdų – tai vadinama šlapimo pūslės nuosėdomis ir jau kelia susirūpinimą, nes gali būti, jog triušio pūslėje yra akmenų, ar kokia nors infekcija. Kraujas šlapime yra retas dalykas, tik skirtumas, ar jis yra pilnai rausvas, ar kraujo dėmelės. Jei matote dėmeles – gali būti kraujas, o tai jau irgi kelia susirūpinimą. Kai triušio šlapimas yra raudonas – tai gali būti dėl gydymo antibiotikais, kai mityboje yra gausu betakarotino (morkos, špinatai), uogų (aviečių, braškių). Jei sudvejojote, galite atlikti bandyma su vandenilio peroksidu. Paimkte triušio šlapimo mėginį, arba ant šlapimo balutės užpilkite vandenilio peroksido, jei jame yra kraujo – ims putoti, jei neputos – kraujo nėra.


Dvi dažniausiai pasitaikančios triušių šlapimo sveikatos problemos yra šlapimo pūslės nuosėdos ir akmenys. Šlapimo pūslės akmenys atsiranda, kai kalcio perteklius sukietėja ir susidaro akmenys inkstuose bei šlapimtakiuose. Šlapimo pūslės nuosėdos yra panašus dalykas, tačiau jį sudaro sutirštėjęs kalcis, kuris nevirtata į akmenis. Abu atvejai yra skausmingi ir turi būti gydomi. Triušių šlapimo pūslės nuosėdų požymius aptikti sunku, tačiau ligai progresuojant galima pastebėti šiuos požymius:


·  Triušis šlapinasi dažniau nei įprastai.


·  Šlapinasi ne jo tualete, ar kampe.


·  Varvantis šlapinimasis (sunkiai šlapinasi po kelis lašiukus)


·  Visai nepavyksta šlapintis (laiko pakėlęs uodegą, lyg norėdamas šlapintis, bet neišeina)


·  Gausu nuosėdų šlapime (kai šlapimas išdžiūna, jame gausu lyg kreidos likučių, smėlio)


Veterinarai nėra visiškai tikri dėl šlapimo pūslės akmenų atsiradimo, bet yra ryšys su tam tikrais rizikos veiksniais, kurie gali būti visa ko priežastis:


·  Genetika. Kartasi gali būti tolimoje giminėje šios sveikatos problemos, dėl to jų sunku išvengti.


·  Dehidratacija. Triušis negeria pakankamai vandens, šlapimas yra labiau koncentruotas ir kalcio perteklius yra sunkiau pašalinamas iš triušio kūno, kuris kaupiasi inkstuose.


·  Per mažai judėjimo. Triušis gyvena per mažame narve, kur negali judėti, retai išleidžiamas palakstyti, netvarkingas narvelis nes triušiai mėgsta švarą, o tai gali triušiui kelti diskomfortą bei stresą.


·  Inkstų ligos. Kartais šlapimo pūslės akmenys ir nuosėdos gali būti rimtesnės inkstų ligos simptomas.


·  Mityba, kurioje gausu kalcio. 


INSTAGRAM

@maziejitriusiukai